Největším rizikem na Androidu zůstávají falešné aplikace

15. 7. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Ve více než třetině všech detekovaných případů pro platformu Android v Česku byl podle Esetu v červnu největším rizikem reklamní malware Andreed. Do českého prostředí se také vrátil trojský kůň Triada, který je rizikem pro elektronické platby v aplikacích. I přes pokles počtu detekcí je v Česku nadále rizikem také bankovní malware Cerberus.

Reklamní malware Andreed se na přední místa v pravidelné statistice hrozeb pro platformu Android v Česku vrátil již v letošním dubnu. V červnu ho bezpečnostní specialisté znovu detekovali ve více než třetině případů.

Pokud tento trojský kůň infikuje naše zařízení, zobrazuje na něm nevyžádanou agresivní reklamu. I když se například v porovnání s bankovním malwarem nejedná o srovnatelně závažné riziko, může Andreed představovat nebezpečí pro naše soukromí. Dokáže totiž sbírat informace o uživatelích a jejich chování na internetu.

„Od okamžiku, kdy se trojský kůň Andreed vyšplhal do čela našich bezpečnostních statistik, vidíme, že útočníci k jeho šíření využívají falešné verze známých her a jejich různé modifikace. Uživatelé si Andreed stáhnou nejčastěji při hledání neoficiálně upravených aplikací pro Android, které jsou v nabídce neoficiálních obchodů třetích stran. Po stažení přitom není vyloučené, že se daná aplikace bude chovat správně a uživatel nepojme žádné podezření, že by něco nemuselo být v pořádku. Jako bonus ke stažení ale získá také škodlivý kód,“ řekl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti Eset.

Triada – z reklamního malwaru rizikem pro elektronické platby

Mezi hlavními hrozbami pro platformu Android se v Česku znovu objevil trojský kůň Triada. Ve starších verzích z minulého roku šířil především nevyžádanou reklamu a spam, s novějšími funkcemi se však stal rizikem pro elektronické platby v aplikacích. Triada je navíc typem škodlivého kódu, který se v zařízení dokáže dlouho skrývat a je tak velmi obtížné se ho zbavit.

„Trojský kůň Triada dokáže například modifikovat verifikační SMS zprávy a manipulovat tak finančními transakcemi v legitimních aplikacích. Ty totiž nejsou tak chráněné jako například v internetovém bankovnictví. Peníze za nákupy v aplikacích pak Triada přesměruje přímo k útočníkům,“ doplnil Jirkal.

Android zatím úspěšně bojuje s bankovním malwarem Cerberus

Rizikem v Česku zůstává také bankovní malware Cerberus, přestože počet detekcí byl v jeho případě v červnu nízký. Šířil se prostřednictvím dropperu Agent.GJY a bezpečnostní analytici zaregistrovali hlavní útok od 3. do 5. června.

„Dropper Agenet.GJY, který v červnu šířil bankovní malware Cerberus, na sebe bral nejčastěji podobu fitness aplikace, která měla uživatelům navíc nabízet zajímavé reklamy. Aktivní byl ale pouze několik dnů,“ uvedl Jirkal a dodal: „Bankovní malware Cerberus v posledních měsících co do počtu detekcí hodně oslabil. Ukazuje se tak, že v jeho případě se zabezpečení platformy Android a aplikací třetích stran již dokázalo dostat na velmi dobrou úroveň a dostatečně se před touto hrozbou obrnit. Používání tohoto škodlivého kódu se tak útočníkům aktuálně nevyplatí, ačkoli jeho zdrojové kódy byly veřejně přístupné a mohli ho tak využívat i méně zkušení útočníci.“

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za červen 2022:

  1. Android/Andreed trojan (37,60 %)
  2. Android/Triada trojan (6,52 %)
  3. Android/Spy.Cerberus (3,84 %)
  4. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (3,64 %)
  5. Android/Spy.Cerberus trojan (3,01 %)
  6. Android/TrojanDropper.Agent.JDU trojan (1,98 %)
  7. Android/Clicker.DQ trojan (1,92 %)
  8. Android/Spy.Agent.CBT trojan (1,60 %)
  9. Android/TrojanDropper.Agent.DER trojan (1,60 %)
  10. Android/TrojanDownloader.Agent.WI trojan (1,53 %)

Podobné články

ESET vydal zprávu o aktivitách státy podporovaných útočníků. Nejvíce operací bylo spojeno s Ruskem

27. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nejnovější zpráva společnosti ESET, APT Activity Report, shrnuje zásadní aktivity útočných skupin, které byly sledovány bezpečnostními experty společnosti od října 2023 do konce března 2024. Hlavními cíli většiny útočných kampaní byly vládní organizace. Skupiny napojené na Rusko se zaměřily na špionáž v Evropské unii a pokračovaly také v útocích proti Ukrajině. Čtěte více

Útočníci zneužívali tzv. „Cat-Phishing“, falešné faktury, či legitimní mechanismus BITS

24. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Čtvrtletní zpráva HP Wolf Security Threat Insights odhaluje, že útočníci aktuálně zneužívají otevřené přesměrování, falešné faktury a techniky využívající regulérní prostředky systému. Čtěte více

Průměrná česká společnost nyní čelí v průměru více než 2 000 útoků týdně

23. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies upozorňuje, že od začátku letošního roku vidíme další prudký nárůst kyberútoků. V dubnu čelily české společnosti v průměru enormním 2 000 kyberútokům týdně. Přitom průměr za první tři měsíce byl „pouze“ 1 570 kyberútoků týdně na jednu českou organizaci. Čtěte více

Přihlašování k účtům: nejčastější chybou je opakované použití stejných hesel

21. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle dotazování společnosti GFI Software mezi českými a slovenskými partnery je nejbezpečnějším způsobem přihlašování k účtům dvoufaktorové ověřování (2FA). Podle 91 % dotázaných IT profesionálů dělají uživatelé nejčastější chybu opakovaným použitím stejného hesla pro přihlašování k více účtům. Čtěte více