Nejméně ochotné zaplatit výkupné jsou při zasažení ransomwarem výrobní a produkční společnosti

29. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
V roce 2020 zaplatilo útočníkům za dešifrování souborů pouze 19 % podniků ze sektoru výroby a produkce (průměr napříč všemi sektory je 32 %). V Evropě bylo ransomwarem zasaženo 41 % výrobních firem a jejich průměrná výše nákladů na obnovu byla 2,53 milionu amerických dolarů.

Sophos zveřejnil novou studii „Stav ransomwaru v sektoru výroby a produkce v roce 2021“, která odhaluje, že pouze 19 % výrobních společností celosvětově, v Evropě ještě méně (11 %), přistoupilo na požadavek výkupného za obnovení zašifrovaných souborů a 68 % (v Evropě 78 %) dokázalo obnovit svá data ze záloh. Jde o sektor s nejmenší pravděpodobností, že firmy zaplatí výkupné, a nejvyšší mírou schopnosti obnovit data ze záloh. Praxe zálohování dat by mohla být důvodem, proč byl tento sektor také nejvíce zasažen ransomwarovými útoky založenými na vydírání, což je nátlaková technika, kdy útočníci soubory nešifrují, ale raději vyhrožují online zveřejněním ukradených informací, pokud nebude zaplaceno výkupné. Studie zkoumala rozsah a dopad ransomwarových útoků v průběhu roku 2020.

Hlavní zjištění týkající se ransomwaru v odvětví výroby a produkce:

  • 41 % v Evropě dotazovaných podniků bylo v roce 2020 zasaženo ransomwarem, zatímco celosvětový průměr činí 36 %.
  • 9 % obětí ransomwaru bylo zasaženo ransomwarovými útoky založenými na vydírání, zatímco průměr napříč všemi sektory činí 7 %.
  • Průměrné náklady na obnovu po ransomwaru ve výrobním sektoru celosvětově činily 1,52 milionu dolarů, což je méně než globální průměr 1,85 milionu dolarů. U evropských organizací je průměrná výše nákladů na obnovu po ransomwarovém útoku v sektoru výroby výrazně vyšší, a to 2,53 milionu dolarů.

„Vysoká schopnost výrobních podniků obnovit data ze záloh umožňuje mnoha společnostem odmítnout požadavky útočníků na zaplacení v případě tradičních, na šifrování založených ransomwarových útoků,“ řekl Chester Wisniewski, hlavní výzkumný pracovník společnosti Sophos. „Znamená to však také, že jsou útočníci nuceni hledat jiné přístupy, jak na obětech vydělat peníze. Jde například o krádež dat a hrozbu úniku firemních informací, pokud nebudou splněny jejich finanční požadavky. Zálohování je důležité, ale před tímto rizikem ochránit nedokáže. Proto by se na něj výrobní a produkční podniky neměly spoléhat jako na obranu proti vydírání. Organizace potřebují rozšířit svou obranu proti ransomwaru kombinací technologie a lidmi realizovaným pronásledováním hrozeb, aby neutralizovaly dnešní pokročilé, lidmi vedené kybernetické útoky.“

Ze zjištění dále vyplývá, že výrobní a produkční společnosti se více než jiná odvětví obávají, že budou v budoucnu napadeny ransomwarem: 60 % respondentů (52 % v Evropě) uvedlo, že je to proto, že útoky jsou tak sofistikované, že je stále obtížnější je zastavit, a 46 % (44 % v Evropě) procent dotázaných se domnívá, že vzhledem k tomu, jak je ransomware rozšířený, je nevyhnutelné, že je tento kybernetický útok zasáhne.

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více