Nejinovativnější firmou roku je počtvrté v řadě Apple, skokanem roku je čínský BYD

6. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Boston Consulting Group)
Hlavní firemní prioritou letošního roku jsou investice do inovací. Podle průzkumu společnosti Boston Consulting Group (BCG) považuje 79 % společností po celém světě inovace za jednu ze tří největších priorit pro tento rok. Dvě třetiny firem plánují zvýšit své výdaje do inovací, přičemž téměř polovina firem je zvýší o více než 10 % a část i o více než 30 %.

Důvodem ke zvyšování výdajů do inovací je mimo jiné fakt, že inovace pomáhají firmám úspěšně překlenout období ekonomické nejistoty, ve kterém se nyní řada z nich nachází.

Firmy, které prioritizují inovace, přitom podle studie BCG výrazněji zvyšují svůj náskok před konkurenty. Tyto firmy pravidelně uvádějí na trh nové produkty, vstupují na nové trhy a vytvářejí nové zdroje příjmů. Díky tomu generují také vyšší zisky než ostatní. Například skupina 50 nejinovativnějších společností dosáhla od roku 2005 v průměru o 3,3 procentního bodu většího ročního výnosu pro akcionáře než širší akciový index. Zatímco širší index přinesl akcionářům celkový výnos 187 %, u nejinovativnější firem šlo o 382 %. Inovativním firmám se přitom dařilo lépe ve 12 ze 17 sledovaných let.

„Společnosti, které se pravidelně objevují v našem žebříčku nejinovativnějších firem, mají několik společných rysů. Nestačí totiž pouze vyčlenit dostatek prostředků na budoucí inovace, ale je potřeba z nich skutečně vytvořit firemní prioritu, získat dostatek vysoce talentovaných zaměstnanců a zároveň nastavit takové vnitřní procesy, které umožní firmám efektivně řídit portfolio inovací a přeměnit je v něco hmatatelného. Ať už jde o nový produkt, lepší a rychlejší službu pro zákazníky, nebo výraznou úsporů nákladů,“ vysvětlil Jiří Švejcar, partner a associate director společnosti Boston Consulting Group. Velké inovátorské společnosti tak podle něj mají například nejen své vlastní inovační programy, ale také velmi dobře zpracovanou politiku nákupu menších progresivních firem a jejich začleňování do firemních struktur.

Nejinovativnější společností zůstává Apple, skokanem roku je automobilka BYD

Žebříčku nejinovativnějších společností roku 2023 opět dominují technologické společnosti, které obsadily celkem 14 míst, včetně pěti pozic v TOP 10. Již čtvrtý rok po sobě si první místo na seznamu drží společnost Apple. Tesla se posunula o tři pozice na druhé místo a na třetím místě zůstal Amazon. Čtvrté místo uhájila společnost Alphabet, která je mateřskou společností Googlu, a ze druhého místa na páté se posunul Microsoft. Skokanem roku se stala čínská automobilka BYD, která se v žebříčku objevila po 11leté pauze a hned obsadila 10. příčku.

Kromě technologického sektoru pochází nejvíce firem v žebříčku z odvětví průmyslového zboží a výroby (7), a ze sektoru spotřebního zboží (6).

Evropa získala část ztracených pozic, Čína nadále posiluje

Do první padesátky se letos dostalo celkem devět nových společností, přičemž hned pět jich pochází z odvětví energetiky, včetně historicky prvního zástupce ze Středního východu, společnosti Saudi Aramco.

Největší zastoupení mají v žebříčku nadále společnosti ze Severní Ameriky, kterých je 25 a tvoří tak polovinu všech nejinovativnějších firem. Následuje asijsko-pacifický region se 13 zástupci, přičemž osm z nich pochází z Číny. Evropa s 11 společnostmi se umístila na třetí pozici a oproti žebříčku z roku 2022 má v žebříčku o tři zástupce více.

Umělá inteligence je oblastí s nejvyššími investicemi

Celkem 61 % společností letos investuje do umělé inteligence (AI), ne všechny ale vidí stejný dopad. Aby byly inovace v oblasti AI úspěšné, musí mít firmy již vybudované silné datové zázemí, inovace vzájemně propojovat – například AI zavádět v souvislosti s procesní automatizací či internetem věcí.

Dále firmy musí vybudovat a řídit dostatečně širokou základnu inovací (ty úspěšné ročně testují 450 nápadů a inkubují 26, ty méně úspěšné jen 85 nápadů a 11 inkubací).

V neposlední řadě mají také úspěšné firmy jasně stanovené cíle a očekávání, zásady používání a procesy pro sledování a kontrolování zodpovědného využívání AI. „Větší rozšíření AI a nejnověji generativního AI je jedna z největších inovací lidsta za posledních několik let. Firmy, které dokáží rozpoznat a využít příležitosti s tím spojené, budou v našem žebříčku nejinovativnějších firem světa jen stoupat,“ uzavřel Jiří Švejcar.

Kompletní studii Most Innovative Companies 2023 si můžete prostudovat zde.