Na macOS v září útočil škodlivý kód Spy.Agent, který se vydával za aplikace pro rozbalování archivů

11. 10. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Škodlivý kód Spy.Agent se v září šířil jako aplikace pro práci se soubory Dr. Unarchiver a Open Any File. Na prvním místě nejčastěji detekovaných hrozeb pro platformu macOS v Česku se v září opět objevil adware Pirrit. Stálým rizikem je v Česku pro uživatele stále i adware Bundlore.

Bezpečnostní experti detekovali adware Pirrit v září opět ve zhruba pětině všech případů. Počet jeho detekcí zůstává stabilně vysoký již několikátý měsíc po sobě a bezpečnostní specialisté zatím neočekávají, že by se situace v případě hrozeb pro platformu macOS v Česku v nadcházejícím období výrazně měnila.

„Adware Pirrit je nadále převládajícím rizikem pro počítače od Apple. Ačkoli v porovnání s jinými typy hrozeb jde jen o reklamní škodlivý kód, a nemá tudíž tak závažné dopady jako například spyware nebo ransomware, i adware může být pro útočníky prostředkem k daleko nebezpečnějším útokům. Typicky se v poslední době setkáváme se sponzorovaným reklamním obsahem, který může být součástí celé řady podvodů na internetu, a to i v Česku,“ řekl Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře společnosti ESET v Brně.

Pokud uživatelé stáhnou adware do svého zařízení, projevuje se velkým počtem agresivně vyskakujících reklamních oken, zpomalováním výkonu počítače a je těžké ho v zařízení odhalit. V konečném důsledku může adware odvádět uživatele na webové stránky, kde se mohou setkat s daleko nebezpečnějším malwarem.

Pro útočníky mají cenu data o našem chování na internetu

Vedle adwaru Bundlore nebo škodlivého kódu Proxy.Agent na sebe v září upozornil také trojský kůň Spy.Agent. Počet zachycených detekcí nebyl v jeho případě nijak vysoký, má však několik funkcí, které mohou pro uživatele představovat potenciální riziko.

„Trojský kůň Spy.Agent se v září šířil prostřednictvím aplikací pro práci se soubory, konkrétně se jednalo o správce archivů a souborů Dr. Unarchiver či Open Any File,” poznamenal Kropáč. „Pokud uživatel tyto aplikace stáhl a nainstaloval, bez jeho vědomí sbíraly a odesílaly útočníkům jeho historii navštívených stránek z prohlížeče. I když se jedná o aplikace s běžnou funkcionalitou, tak jejich licenční ujednání EULA nezmiňuje sběr osobních informací. Útočníci mohou tyto údaje využívat k dalším útokům a cílit na nás například podvodným obsahem,“ dodal Kropáč.

Zmíněné aplikace vypadají zpravidla neškodně, tváří se jako legitimní programy a obsahují základní funkce, např. pro otevíraní archivů či základní manipulaci s běžnými soubory. Útočníci je nabízejí zdarma, nejčastěji v neoficiálních obchodech či na různých portálech s aplikacemi. K šíření těchto nástrojů na internetu využívají útočníci dokonce legitimní online marketingové nástroje, například optimalizaci pro vyhledávače SEO (Search Engine Optimization). Nevědomý uživatel tak může na takové aplikace narazit i při běžném vyhledávání přes internetové vyhledávače.

Adware je nebezpečný svou nenápadností

V případě šíření adwaru na platformě macOS je nejvíce rizikové stahování aplikací a programů mimo oficiální obchod App Store. Stažení softwaru mimo oficiální distribuční místa je však vysoce rizikové nejen ve spojitosti s adwarem, ale také kvůli dalším podvodům a škodlivým kódům.

„Kybernetičtí útočníci často uživatele záměrně manipulují nabídkami aplikací a nástrojů zdarma nebo ve výhodných balících s dalším softwarem. I když se může na první pohled zdát, že se uživatelům vyplatí stáhnout aplikace z neoficiálních míst a tím ušetřit, negativní dopady stahování mimo App Store jednoznačně převažují. To, že je adware v zařízení nenápadný, umí se v něm dobře skrývat a často odkazuje uživatele na pochybné nebo podvodné webové stránky, z něj dělá srovnatelné riziko s dalšími typy malwaru,“ uzavřel Kropáč z ESETu.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu macOS za září 2022:

  1. OSX/Adware.Pirrit (18 %)
  2. OSX/Adware.Bundlore (6 %)
  3. OSX/TrojanProxy.Agent (2 %)
  4. OSX/Spy.Agent (2 %)
  5. OSX/Riskware.Frp (2 %)
Štítky: 

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více