Moderní, či zaostalé? Jak jsou na tom české a slovenské SMB firmy?

8. 6. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Jen 30 % českých malých a středních podniků (MSP) má písemný plán na více než šest měsíců. Hlavními důvody neexistence dlouhodobějšího plánu je soustředění na krátkodobé priority, spoléhání na intuici nebo to, že plánování komplikuje nestabilita hotovostních toků.

Pouze čtvrtina (26 %) MSP hodlá v nejbližších letech navýšit investice do IT, přestože více než polovina firem není se současnou úrovní investic spokojena. Navýšení investic nemá v úmyslu 29 % firem a téměř polovina (46 %) zatím neví – a to přesto, že naprostá většina vnímá přínosy modernizace.

Zjištěné informace ukazují, že malé a střední firmy chápou, že moderní technologie jsou kritické pro jejich budoucí růst, ale nemají jasno v tom, na co se strategicky zaměřit,“ uvedl Ondřej Novodvorský, ředitel pro malé a střední firmy Microsoft Česká republika a Slovensko. „Je to vidět i na způsobu, jak o investicích do technologií rozhodují.“

Rozsáhlou sondu do života, hodnot a stylu práce malých a středních firem uskutečnila společnost Microsoft v průzkumu mezi 13 000 malými a středními podniky ve 20 evropských zemích. O svém vztahu k technologiím vypovídalo i 1 000 firem z ČR.

Tím, že zaměstnávají 85 % pracovní síly v Evropě, hrají malé a střední firmy v ekonomice klíčovou stabilizační roli. Ani Česko v tomto není výjimkou: malé a střední podniky reprezentují více než milion ekonomických subjektů a zaměstnávají téměř 60 % lidí. Společnost Microsoft se v průzkumu zaměřila především na to, jak fungují malé a střední firmy v jednotlivých zemích, s jakými problémy se setkávají ve svém podnikání a jak jejich práci ovlivňují nové technologie.

Když dojde na byznys, Češi nevidí svou budoucnost nijak zvlášť optimisticky. Důvěru v něj má jen 41 % majitelů a zaměstnanců českých firem do 250 zaměstnanců. Z mezinárodního srovnání Češi vycházejí jako druzí největší skeptici hned po Řecku (24 %), daleko za sousedními zeměmi, jako je Polsko (73 %), Německo (69 %) či Slovensko (66 %). „Tato skepse může souviset právě i s tím, že řada firem nemá dostatečně zpracovaný plán rozvoje,“ doplnil Ondřej Novodvorský.

Jen 14 % českých firem se rozhoduje o svých investicích do technologií strategicky

Ve světě, kde se zákazníci po inovacích dotazují sami, musí firmy neustále přicházet s novými službami a řešeními – a to se často neobejde bez využivání moderních technologií. To, že firma do IT investuje příliš málo, si myslí 51 % respondentů z ČR, opak si myslí 6 %. Přesto v příštích letech plánuje navýšit své investice do IT pouze 26 % českých firem.

Jen 14 % českých firem se přitom rozhoduje o svých investicích do technologií strategicky na pravidelných poradách o trendech na trhu a potřebách firmy. To je nejméně v Evropě. "V čase, kdy každá úspěšná firma musí být z podstaty digitální, je to alarmující. Poměrně velkou roli hrají v Česku i Evropě při rozhodování o technologiích v byznyse také diskuse s přáteli. Zaujal mě nadprůměrný vliv médií na rozhodování českých firem, a naopak menší vliv zákazníků a obchodních partnerů.  Dobrou zprávou ovšem je, že s růstem velikosti firmy roste význam kvalifikované diskuse o potřebách podniku,“ okomentoval výsledek Novodvorský.

Digitální transformace očima českých firem

Pro čtyři české firmy z deseti znamená digitální transformace především přechod z „papíru“ na digitální formy práce (39 %).  Dobrou zprávou je, že téměř polovina (46 %) respondentů si pod digitální transformací představí automatizaci základních oblastí – tedy procesu řízení vztahů se zákazníky, aplikací či služeb pro finance, účetnictví a sledování skladových zásob či nástroje pro analýzu obchodních a tržních dat. To je na úrovni evropského průměru (50 %). Pro necelou čtvrtinu českých firem je digitalizace spojená s možností zaměstnanců pracovat odkudkoli (22 %).

Už dnes zažívají firmy nedostatek kvalifikované pracovní síly. Automatizace rutinních činností uvolní jejich stávajícím lidem ruce, aby se mohli věnovat tomu, co je pro úspěšný rozvoj firmy opravdu důležité. Digitální transformace nespočívá v bezhlavém zavádění technologií, podstata je v tom, že se s jejich pomocí změní firemní kultura, obchodní procesy a vůbec způsob fungování firmy,“ dodal Novodvorský. Dobrou zprávou je, že mezi českými malými a středními firmami panuje jednoznačná shoda v tom, že jim moderní technologie pomáhají a šetří čas (82 % oproti 78 % evropským)  a poskytují flexibilitu (72 %, shodně jako evropský průměr).

Cloud, ať už pro sdílení, spolupráci či jako infrastrukturu, využívají tři čtvrtiny (77 %) českých MSP.  Jeho obliba roste s velikostí firmy: mezi podniky do 10 zaměstnanců ho nemá celá třetina (33 %), u větších firem cloud chybí jen v necelé pětině. Zdaleka nejoblíbenější jsou řešení od Microsoftu – má je více než polovina firem, které používají cloud. I zde platí, že čím větší firma, tím více se spoléhá na profesionální, zabezpečené a vzájemně kompatibilní služby jako Office 365, Azure či OneDrive.

Online průzkum proběhl v 19 evropských zemích v období prosince 2016 až ledna 2017. Celkový počet respondentů byl 12 804, z toho 1 000 v České republice. Zhruba po třetině byli respondenti z mikrofirem (1-9 pracovníků), malých (do 49 pracovníků) a středních (do 250) firem. Studie byla provedena ve spolupráci s Ipsos Mori a vedle kvantitativního průzkumu zahrnula i 20 hloubkových (etnografických) rozhovorů v deseti zemích vč. České republiky.

Štítky: 
SMB, Průzkumy, Microsoft

Podobné články

Motorola představila řešení „Moto Essentials for Business“ pro malé a střední podniky

20. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Motorola)
Platforma Moto Essentials for Business pomáhá IT manažerům v malých a středních podnicích řešit jejich klíčové potřeby v oblasti mobility. Přináší např. bezproblémovou IT podporu, pohodlnou správu zařízení a přidané funkce zabezpečení, jakož i cloudová řešení, jako je například Google Workspace pro zvýšení produktivity. Čtěte více

HPE Aruba Networking rozšířila portfolio o nová řešení pro malé a střední podniky

27. 9. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: HPE Aruba)
Společnost HPE Aruba Networking představila přístupový bod s Wi-Fi 6 Aruba Instant On AP22D a stohovatelný přepínač Aruba Instant On 1960 s 2,5gigabitovými porty. Obě zařízení jsou navržená k optimalizaci výkonu sítě pro zaměstnance a poskytují plynulejší a stabilnější provoz jak zákazníkům, tak podnikovým návštěvám či IoT zařízením. Čtěte více

Audit kybernetické bezpečnosti se stále více vyplácí i SMB firmám

2. 8. 2023. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software, dodavatel řešení bezpečnosti v podnikových sítích, uvedla, že vzhledem k rostoucím útokům na SMB segment se stále více organizací zajímá o audit kybernetické bezpečnosti. Čtěte více

GFI KerioConnect ve verzi 10 posiluje spolupráci SMB týmů

19. 12. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software představila desátou verzi řešení KerioConnect, která přináší významné inovace, zejména v oblasti integrace umožňující zefektivnit spolupráci týmům v SMB firmách. Nejnovější verze komunikačního řešení přináší vylepšenou integraci s kalendářem v Microsoft Teams, podporu nejnovější verze ActiveSync a rychlejší vyhledávání e-mailů. Čtěte více