Množství lokalizovaných hrozeb roste

17. 5. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Společnost Sophos poukázala na vzrůstající trend mezi kybernetickými zločinci, kteří stále častěji cílí na konkrétní země a při návrhu ransomwaru či kybernetických útoků některé země dokonce odfiltrují.

Aby při svých útocích zasáhli více obětí, připravují v současnosti kybernetičtí zločinci uživatelsky přizpůsobený spam, který je nositelem hrozeb a využívá místní mateřský jazyk, značky a platební metody, které zaručují lepší kulturní soulad s jejich oběťmi, uvádí společnost Sophos.

Ransomware chytře přestrojený za autentická e-mailová upozornění, doplněná o místní loga, je mnohem věrohodnější, zaručuje vyšší míru kliknutí, a tím se také kybernetickým zločincům více finančně vyplácí. Aby byly podvodné e-maily co nejúčinnější, ztělesňují dnes místní poštovní společnosti, daňové úřady či soudní orgány, veřejné služby, a to například formou falešných upozornění o odeslání zásilek nebo vrácení peněz, oznámení o překročení rychlosti či účtů za elektřinu. Tým SophosLabs přitom zaznamenal vzestup spamu, který se vyznačuje správnou gramatikou a bezchybnou interpunkcí.

Výzkumníci rovněž zaznamenali historické trendy různých druhů ransomwaru, který cílil na konkrétní lokality. Verze CryptoWall zasáhly převážně oběti v USA, Velké Británii, Kanadě, Austrálii, Německu a ve Francii, TorrentLocker útočil zejména ve Velké Británii, Itálii, Austrálii a Španělsku, zatímco TeslaCrypt mířil ponejvíce na Velké Británii, USA, Kanadu, Singapur a Thajsko.

Analýza rovněž ukazuje míru ohrožení hrozbami, Threat Exposure Rate (TER), pro různé země v průběhu prvních tří měsíců roku 2016. Ačkoliv západní ekonomiky bývají častějším cílem hrozeb, typicky se vyznačují nižší hodnotou TER. Česká republika má hodnotu TER 7,3 %, čímž se v Evropě řadí k těm více ohroženým zemím. Mezi státy s nejnižšími hodnotami TER patří například Francie s 5,2 %, Kanada se 4,6 %, Austrálie se 4,1 %, USA se 3 % a Velká Británie se 2,8 %. Naproti tomu Alžírsko s 30,7 %, Bolívie s 20,3 %, Pákistán s 19,9 %, Čína s 18,5 % a Indie s 16,9 % patří naopak mezi země s nejvyšším procentem koncových bodů ohrožených útoky malware.

Míra ohrožení jednotlivých evropských zemí malwarem (TER):

Norsko – 1,8 %
Švédsko – 2,3 %
Švýcarsko – 3,3 %                                            
Dánsko – 3,7 %
Slovinsko – 3,8 %
Německo – 4,1 %
Polsko – 4,4 %
Rakousko – 4,5 %
Bulharsko – 5,5 %
Finsko – 5,6 %
Slovensko – 6 %
Maďarsko – 6,5 %
Česká republika – 7,3 %
Rumunsko – 7,7 %
Chorvatsko – 7,7 %
Srbsko – 9,7 %

„Dokonce i praní špinavých peněz je kvůli vyšší lukrativnosti soustředěno do určitých lokalit. Zpracování kreditních karet může být pro kybernetické zločince rizikové, takže při vymáhání peněz od obětí ransomware začínají využívat anonymní metody internetových plateb,“ popsal Wisniewski. „Zaznamenali jsme, že kybernetičtí podvodníci používají lokální online karty sloužící jako peněžní ekvivalenty a příslušné nákupní lokality, například předplacené karty Green Dot MoneyPak řetězce Walgreens v USA nebo karty Ukash, aktuálně sloužící jako karty pro bezpečné platby u různých maloobchodních prodejců ve Velké Británii.“

Trendem poslední doby se také stává koncept odfiltrování určitých zemí. „Kybernetičtí zločinci programují útoky tak, aby se vyhnuli určitým zemím nebo klávesnicím pro určité jazyky,“ řekl Wisniewski. „K tomu může docházet z mnoha důvodů. Možné je, že podvodníci nechtějí útočit v blízkosti místa spuštění útoku, aby co nejvíce vyhnuli svému odhalení. Může jít také o národní hrdost nebo snad jakýsi konspirační podtext, kdy se útočníci snaží vyvolat podezření na určitou zemi tím, že ji při svém útoku vynechají.“

Štítky: 

Podobné články

Raja Patel, senior vice prezident pro vývoj bezpečnostních produktů, Sophos

Ochrana proti sofistikovaným kybernetickým útokům vyžaduje vícevrstvou obranu

2. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podvodníci proměnili počítačovou kriminalitu v sofistikovaný a nebezpečný tanec. Využívají umělou inteligenci (AI) k vylepšování útoků prostřednictvím sociálního inženýrství a k napadání svých cílů mají k dispozici malware poskytovaný formou služby (Malware-as-a-Service, MaaS). Čtěte více

Kybernetická kriminalita a hrozby pro malé a středně velké podniky

19. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie Sophos Threat Report pro rok 2024 popisuje „Kyberkriminalitu na hlavní obchodní třídě“ a největší hrozby, kterým malé a středně velké podniky čelí. Podle studie v roce 2023 téměř 50 % detekcí malwaru v malých a středně velkých podnicích představovaly keyloggery, spyware a stealery (tedy malware, který útočníci používají ke krádeži dat a přihlašovacích údajů). Čtěte více

Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí

20. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nebezpečné e-mailové přílohy šířící spyware Agent Tesla, spyware Formbook a password stealer Fareit byly nejčastějšími lednovými hrozbami pro uživatele operačního systému Windows v Česku. Přílohy útočníci dlouhodobě vydávají za doklady k objednávkám či za faktury. Buď byly opět součástí globálních kampaní, nebo v českém překladu cíleně zaměřeny na české uživatele. Čtěte více

České organizace čelí nejčastěji útokům zlodějského malwaru NanoCore

9. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Check Point Research zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl v prosinci nejrozšířenějším škodlivým kódem FakeUpdates. Ten využívá podvodné webové stránky k oklamání uživatelů a snaží se je přimět ke spuštění falešné aktualizace prohlížeče. Navíc šíří další nebezpečný malware, jako jsou GootLoader, Dridex, NetSupport, DoppelPaymer a AZORult. Čtěte více