Malware se nevyhýbá ani zařízením s macOS

9. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Zařízení poháněná operačním systémem macOS ohrožovaly potenciálně nechtěné aplikace. Nejčastější hrozbou byl scareware, který zmanipuluje uživatele pro nákup nepotřebné služby. Vyplývá to z globálních telemetrických dat Esetu za třetí čtvrtletí roku 2020.

Uživatelé zařízení s operačním systémem macOS často věří, že jejich zařízení jsou proti škodlivému kódu imunní. Bezpečnostní experti tento názor opakovaně vyvrací: „Jde o častý omyl. Protože operační systém macOS má jinou architekturu. Každá aplikace v něm funguje v odděleném sandboxu. Útočníci se díky tomu přes jeden program nedostanou k tolika údajům tak snadno jako v případě operačního systému Windows. Jinak funguje také monetizace kybernetických útoků. V případě zařízení s macOS probíhá prostřednictvím adwaru a dalších potenciálně nechtěných aplikací,“ vysvětlil Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení české pobočky Esetu.

Škodlivé aplikace zpravidla stahují další malware

Nejčastěji se uživatelé zařízení s macOS v minulém čtvrtletí potýkali s adwarem (33 %), potenciálně nechtěnými aplikacemi (28 %) a s trojskými koni (28 %). Potenciálně nebezpečné aplikace nepředstavují přímou hrozbu pro uživatele, mohou nicméně obsahovat nástroje zneužitelné malwarem.

Nejčastěji detekovanou hrozbou byl v minulém čtvrtletí scareware Mackeeper. Scareware je typický tím, že uživateli ukáže fiktivní varování a nabídne řešení v podobě placené služby. Pokud si uživatel zakoupí aplikaci, kterou mu malware doporučí, platí přímo útočníkům.

„Jde o poměrně jednoduchý princip podvodu, který známe i z dalších operačních systémů. Klíčové je získat rychle důvěru uživatele a vyvolat v něm strach. A pak jen nabídnout zázračný produkt, který vše vyřeší. Bohužel Mackeeper je poměrně těžké ze zařízení odinstalovat. Uživatel musí ručně odstranit veškerá rozšíření a soubory. Konkrétně Mackeeper stál za čtvrtinou všech detekcí,“ popsal Jirkal.

Druhou nejčastější  hrozbou je Keygen, což je jednotné označení pro skupinu potenciálně nechtěných aplikací. V praxi jde o různé generátory klíčů pro nelegální kopie softwaru, které v sobě mohou mít přibalený malware.

„Podobně funguje většina malwaru pro macOS. Na první pohled  jde o zcela legitimní služby, které fungují dle očekávání uživatele. Program ale obsahuje malou komponentu, která například zobrazuje reklamu, přesměrovává uživatele na stránky s malwarem nebo například stahuje další aplikace,“ vysvětlil Jirkal.

Za necelou desetinou detekovaných incidentů stála potenciálně nechtěná aplikace GT32SupportGeeks. Tento malware stahuje další nechtěné aplikace a zneužívá je k monetizaci útoku prostřednictvím reklamy. Mimo to je také typický tím, že obsahuje modul pro ztížení detekce.

Nejčastější kybernetické hrozby pro zařízení s macOS za třetí kvartál roku 2020:

  1. OSX/Mackeeper PUA (26,6 %)
  2. OSX/Keygen PUsA (15,6 %)
  3. OSX/GT32SupportGeeks PUA (8,0 %)
  4. OSX/Bundlore adware (6,2 %)
  5. OSX/Pirrit adware (5,5 %)
  6. OSX/MaxOfferDeal adware (4,1 %)
  7. OSX/InstallCore adware (2,7 %)
  8. OSX/TrojanDownloader.Adload trojan (2,6 %)
  9. OSX/Genieo adware (2,4 %)
  10. OSX/VSearch adware (2,2 %)
Štítky: 

Podobné články

ESET vydal zprávu o aktivitách státy podporovaných útočníků. Nejvíce operací bylo spojeno s Ruskem

27. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nejnovější zpráva společnosti ESET, APT Activity Report, shrnuje zásadní aktivity útočných skupin, které byly sledovány bezpečnostními experty společnosti od října 2023 do konce března 2024. Hlavními cíli většiny útočných kampaní byly vládní organizace. Skupiny napojené na Rusko se zaměřily na špionáž v Evropské unii a pokračovaly také v útocích proti Ukrajině. Čtěte více

Útočníci zneužívali tzv. „Cat-Phishing“, falešné faktury, či legitimní mechanismus BITS

24. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Čtvrtletní zpráva HP Wolf Security Threat Insights odhaluje, že útočníci aktuálně zneužívají otevřené přesměrování, falešné faktury a techniky využívající regulérní prostředky systému. Čtěte více

Průměrná česká společnost nyní čelí v průměru více než 2 000 útoků týdně

23. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies upozorňuje, že od začátku letošního roku vidíme další prudký nárůst kyberútoků. V dubnu čelily české společnosti v průměru enormním 2 000 kyberútokům týdně. Přitom průměr za první tři měsíce byl „pouze“ 1 570 kyberútoků týdně na jednu českou organizaci. Čtěte více

Přihlašování k účtům: nejčastější chybou je opakované použití stejných hesel

21. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle dotazování společnosti GFI Software mezi českými a slovenskými partnery je nejbezpečnějším způsobem přihlašování k účtům dvoufaktorové ověřování (2FA). Podle 91 % dotázaných IT profesionálů dělají uživatelé nejčastější chybu opakovaným použitím stejného hesla pro přihlašování k více účtům. Čtěte více