Kybernetické útoky v ČR v posledním čtvrtletí 2018

22. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Poslední čtvrtletí bývá každoročně vzhledem k Vánocům z obchodního hlediska nejvypjatějším obdobím roku. A to i pro kyberzločince. Ti se díky svátkům klidu, míru a konzumu snaží namnožit svůj zisk a obrat internetové uživatele o jejich úspory nebo alespoň cenná data.

Velmi často se využívají metody sociálního inženýrství, phishing, trojské koně nebo hit loňského roku – nelegální těžba kryptoměn. Společnost Kaspersky Lab veškeré online hrozby monitoruje a chrání před nimi jak jednotlivé uživatele, tak i firmy a velké korporace. Právě díky tomuto monitoringu máme k dispozici nejnovější statistické údaje týkající se kybernetických hrozeb, které buď byly zacíleny na Českou republiku, nebo z naší republiky pocházely. Souhrn nejzajímavějších statistik za poslední tři měsíce uplynulého roku jsou uvedeny níže.

Statistiky uvedené v této zprávě jsou založené na zcela anonymních datech získaných z produktů Kaspersky Lab nainstalovaných na počítačích uživatelů v České republice, a byly získány s plným souhlasem uživatelů.

  • 2 700 951 internetových malwarových incidentů detekovaly bezpečnostní produkty na počítačích českých uživatelů. Celkově bylo v posledním čtvrtletí roku 2018 napadeno webovými hrozbami 14,6 % uživatelů. Česká republika se tímto podílem řadí na 129. místo v celosvětovém žebříčku rizik spojených s prohlížením webu.
    • Na prvním místě se umístilo Alžírsko (44,7 %), následované Venezuelou (39,6 %), Albánií (39,3 %), Běloruskem (36,2 %) a Ázerbájdžánem (35,8 %).

Útoky nejčastěji využívají techniku sociálního inženýrství, která vyžaduje aktivní zapojení uživatele. Kyberzločinci ho za použití různých technik přimějí ke stažení zákeřného souboru, o kterém si myslí, že je legálním programem.

  • 2 659 603 malwarových incidentů způsobených offline metodami. Celkově tak bylo napadeno 21,8 % českých uživatelů.
    • Nejvyšší procento napadených uživatelů offline malwarovými metodami zaznamenal Jemen (72,6 %), Afghánistán (71,7 %), Tádžikistán (71,4 %), Uzbekistán (69,8 %) a Kyrgyzstán (69,8 %). Česká republika obsadila až 143. místo.

Největší měrou se na této statistice bezpečnostních incidentů podílejí viry a červy, které se do uživatelských počítačů dostávají prostřednictvím přenosných zařízení – USB disků, CD, DVD a dalších „offline“ metod.

  • 1 761 209 zaznamenaných škodlivých malwarových incidentů způsobených zdroji z České republiky. Toto číslo představuje ve světovém množství 0,22% podíl a řadí Česko na 23. příčku.
    • Těmto statistikám vévodí Spojené státy (45,12 %), Nizozemí (21,48 %), Německo (6,45 %), Francie (5,39 %) a Rusko (2,09 %).
Štítky: 
Bezpečnost, Malware, Kaspersky

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více