IDC: Prodej headsetů pro AR/VR v roce 2017 poroste

6. 6. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej náhlavních sad pro tzv. rozšířenou a virtuální realitu nadále rostl. V prvním čtvrtletí roku 2017 se prodej těchto řešení podle agentury IDC meziročně zvýšil na 2,3 milionu kusů. I díky řadě nových produktů IDC tomuto segmentu pro letošní rok předpovídá nárůst prodeje ve stovkách procent.

Řešení pro virtuální realitu (VR) se na celkových prodejích podílely velkou většinou (98 %). Přibližně dvě třetiny prodejů pak tvořily modely bez vlastních zobrazovačů (tedy např. Samsung Gear VR nebo Google Daydream). Zbývající třetinou přispěly k celkovému prodeji zařízení vybavená vlastními displeji (HTC Vive, Oculus Rift nebo Sony PSVR).

„Trh s virtuální realitou je stále v plenkách a zákazníci většinou zatím spíše vyčkávají,“ uvedl Jitesh Ubrani, analytik IDC. „Hardware není hlavním problémem, na trhu již je dostatek řešení a řada dalších bude k dispozici v nejbližší době. Největší výzvou je v současné chvíli nedostatek obsahu a jeho nepřenositelnost mezi různými platformami.“

Řešení pro rozšířenou realitu (AR) zaznamenala meziroční nárůst prodeje o téměř 80 %. „Před řešeními pro rozšířenou realitu stojí ještě delší vývoj. V současné chvíli většina produkce míří do rukou vývojářů. Očekáváme proto, že většina uživatelů se s technologiemi rozšířené reality nejprve setká prostřednictvím mobilních telefonů a tabletů,“ poznamenal Tom Mainelli, viceprezident výzkumu v IDC.

Z hlediska objemu se nejvíce dařilo společnosti Samsung s headsety Gear VR. Samsung za to vděčí své rozsáhlé prodejní síti i partnerství s firmou Oculus. Ačkoli byl Samsung v prvním čtvrtletí roku 2017 jedinou firmou z pětice největších dodavatelů na trhu, která vykázala pokles prodeje, IDC se domnívá, že šlo pouze o dočasný jev způsobený výpadkem vlajkové lodi kvůli podzimním potížím s Galaxy Note 7. Nedávno představený headset doplněný ovladačem do ruky navíc představuje příjemné zpestření nabídky.

 

Celosvětový prodej AR a VR headsetů v 1. čtvrtletí 2017 (v tisících kusů)
VýrobceProdej 1Q17Tržní podíl 1Q17
Samsung489,521,5 %
Sony42918,8 %
HTC190,98,4 %
Facebook99,34,4 %
TCL91,34 %
Ostatní98043 %
Celkem2 280100 %

Ačkoli Sony své řešení PlayStation nabízí teprve druhým, respektive třetím čtvrtletím, stačilo to na umístění mezi pěti největšími dodavateli na světě. Sony kompletně ovládá celý ekosystém včetně headsetu, konzole i obsahu a těží z široké uživatelské základny a velkého množství již prodaných konzolí PlayStation 4, které jsou po dokoupení potřebného příslušenství s technologií pro virtuální realitu kompatibilní. I díky podpoře AAA herních titulů zůstane Sony přinejmenším v blízké budoucnosti na tomto poli silným hráčem.

Díky svým specifickým ovladačům a snímačům pohybu představuje HTC Vive pokročilé řešení pro náročné uživatel schopné si připlatit za prvotřídní zážitek. Na dalších příčkách se pak již s větším odstupem umístily řešení společností Facebook (respektive Oculus) a TLC (Alcatel).

Podobné články

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více
Ilustrační foto (Motorola)

Samsung se znovu stal nejprodávanější značkou chytrých telefonů

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej smartphonů v prvním čtvrtletí roku 2024 podle IDC meziročně vzrostl o 7,8 % a Samsung se znovu vyhoupl do pozice nejprodávanějšího výrobce. Čtěte více

Globální trh s monitory se ve 4. čtvrtletí 2023 vrátil k růstu. Mírné oživení by mělo pokračovat

9. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej počítačových monitorů zakončil rok 2023 pozitivně – v posledním loňském kvartále se podle IDC prodalo 31,9 milionu zařízení. Výsledný meziroční růst na úrovni 3,8 % za čtvrtý kvartál tak dokonce mírně překonal původní prognózu, jež předpokládala růst o 3,2 %. Čtěte více

Prodej nositelné elektroniky vloni mírně rostl, do budoucna se očekává růst poptávky

4. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Trh s nositelnými zařízeními ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 podle IDC meziročně klesl o 0,9 %. Navzdory zlepšeným ekonomickým podmínkám zaznamenaly vyspělé trhy, jako jsou Spojené státy, západní Evropa a Japonsko, ve na konci loňského pokles v důsledku utlumené poptávky, náročného srovnání s obchodně úspěšným rokem 2022 nebo převisu nahromaděných zásob. Čtěte více