Hrozby pro macOS: Největším rizikem byl adware

22. 4. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Ve více než pětině detekovaných případů zůstal v březnu hlavní hrozbou pro platformu macOS v Česku adware Pirrit. Bezpečnostní analytici Esetu tento reklamní malware pravidelně detekují již od minulého roku. Znovu se ve statistikách objevil také trojský kůň Adload, který se v březnu šířil prostřednictvím neoficiální verze hry Heroes of Might and Magic.

Rizikem pro stažení adwaru nadále zůstává především stahování aplikací, programů a her z nedůvěryhodných zdrojů.

Ve více než pětině detekcí pro platformu macOS v Česku se v březnu opět objevil adware Pirrit. Tento reklamní malware je v českém prostředí dlouhodobým rizikem a jeho přítomnost v zařízení může vést ke stahování dalšího reklamního malwaru a celkovému zpomalování výkonu počítače.

„Adware, neboli reklamní malware, si uživatel stáhne do zařízení většinou sám jako součást jiného nástroje či služby. Přítomnost adwaru v zařízení se projevuje například vkládáním odkazů do webového obsahu nebo vyskakujícími reklamními okny. V některých případech může adware stahovat do zařízení další reklamní či jinak sponzorovaný obsah, zpravidla v podobě doplňku pro internetový prohlížeč nebo aplikace, která uživateli opět zobrazuje pouze reklamu,“ vysvětlil Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře společnosti Eset v Brně.

Reklamní malware šířila nelegitimní verze známé hry

V březnu bezpečnostní analytici zaznamenali ve statistikách návrat trojského koně Downloader.Adload. Ten se svým chováním snaží uživatele přimět ke stažení dalších programů v podobě známých a populárních aplikací a nástrojů.

„Trojský kůň Adload se šíří poměrně agresivním způsobem, kdy zneužívá známých balíků software nebo her. Uživatelé na něj narazí především v neoficiálních obchodech nebo na různých fórech, kde jsou tyto služby nabízené zdarma nebo společně s nějakými dalšími bezplatnými programy. V březnových datech jsme objevili například balík, ve kterém útočníci šířili adware spolu s nelegitimní verzí hry Heroes of Might and Magic,“ řekl Kropáč.

Výsledkem působení trojského koně Adload je stažení dalšího škodlivého kódu, který opět zobrazuje nevyžádanou reklamu. Může dokonce také sbírat citlivé informace o uživateli a jeho chování na internetu.

Motivem ke stažení adwaru jsou programy zdarma 

I když v porovnání s jiným typem škodlivého kódu nejde o tak závažnou hrozbu, bezpečnostní specialisté nadále uživatele varují, aby ani riziko v podobě adwaru nepodceňovali.

„Autoři reklamního malwaru moc dobře vědí, že lákadlo v podobě jinak drahého programu nebo hry zdarma uživatele přesvědčí ke stažení. Často tak vítězí výhodná příležitost nad opatrností,“ uvedl Kropáč a dodal: „Ačkoli i v oficiálních obchodech se mohou v aplikacích objevit škodlivé kódy, toto riziko je v porovnání s veřejnými fóry nebo torrenty minimální. Uživatelům bych tak doporučil stahovat programy výhradně z App Store.“

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu macOS za březen 2022:

  1. OSX/Adware.Pirrit (26,51 %);
  2. OSX/TrojanDownloader.Adload (8,43 %);
  3. OSX/Adware.MaxOfferDeal (4,82 %);
  4. OSX/Adware.Bundlore (4,82 %);
  5. OSX/Adware.InstallCore (3,61 %).
Štítky: 
Bezpečnost, MacOS, Malware, Apple, Eset

Podobné články

ESET vydal zprávu o aktivitách státy podporovaných útočníků. Nejvíce operací bylo spojeno s Ruskem

27. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nejnovější zpráva společnosti ESET, APT Activity Report, shrnuje zásadní aktivity útočných skupin, které byly sledovány bezpečnostními experty společnosti od října 2023 do konce března 2024. Hlavními cíli většiny útočných kampaní byly vládní organizace. Skupiny napojené na Rusko se zaměřily na špionáž v Evropské unii a pokračovaly také v útocích proti Ukrajině. Čtěte více

Útočníci zneužívali tzv. „Cat-Phishing“, falešné faktury, či legitimní mechanismus BITS

24. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Čtvrtletní zpráva HP Wolf Security Threat Insights odhaluje, že útočníci aktuálně zneužívají otevřené přesměrování, falešné faktury a techniky využívající regulérní prostředky systému. Čtěte více

Průměrná česká společnost nyní čelí v průměru více než 2 000 útoků týdně

23. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies upozorňuje, že od začátku letošního roku vidíme další prudký nárůst kyberútoků. V dubnu čelily české společnosti v průměru enormním 2 000 kyberútokům týdně. Přitom průměr za první tři měsíce byl „pouze“ 1 570 kyberútoků týdně na jednu českou organizaci. Čtěte více

Přihlašování k účtům: nejčastější chybou je opakované použití stejných hesel

21. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle dotazování společnosti GFI Software mezi českými a slovenskými partnery je nejbezpečnějším způsobem přihlašování k účtům dvoufaktorové ověřování (2FA). Podle 91 % dotázaných IT profesionálů dělají uživatelé nejčastější chybu opakovaným použitím stejného hesla pro přihlašování k více účtům. Čtěte více