Fortinet představil novou platformu pro zabezpečení provozních technologií

8. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Společnost Fortinet vydala novou verzi integrovaných bezpečnostních řešení a služeb v oblasti provozních technologií (OT). Mezi novinky patří FortiSwitch 424F, FortiExtender Vehicle 211F nebo vylepšená služba FortiGuard OT Security Service navržené speciálně pro připojení a ochranu prostředí provozních technologií. Významnou aktualizací prošla také platforma OT Security Platform či systém FortiOS.

„Chápeme, že OT se od tradičních IT systémů výrazně liší, a proto byla naše platforma OT Security Platform vytvořena speciálně pro integrovanou ochranu a řízení rizik specifických pro průmyslová prostředí,“ řekl John Maddison, marketingový ředitel a výkonný viceprezident pro produktovou strategii ve společnosti Fortinet. „Vzhledem k rostoucímu počtu útoků na kritickou infrastrukturu je zabezpečení OT důležitější než kdy dříve. S nově představenými produkty společnost Fortinet i nadále poskytuje zákazníkům nejdokonalejší OT řešení a služby na trhu.“

OT vyžaduje specifické integrované zabezpečení

Počet průmyslových zařízení připojených mimo hranice podnikové sítě rychle roste a manažeři informační bezpečnosti musí čelit souvisejícímu nárůstu rizik v prostředí OT. Společnost Fortinet zjistila, že tři čtvrtiny podniků v posledním roce zaznamenaly alespoň jeden průnik do OT systémů a téměř třetina se stala obětí útoku ransomwarem. K vyřešení tohoto problému je zapotřebí integrovaný přístup k zabezpečení navržený speciálně pro průmyslová řešení, který umožňuje uplatňování pravidel v celém prostoru, konsoliduje samostatné produkty a snižuje provozní režii.

Platforma Fortinet OT Security přináší nové a vylepšené možnosti

Platforma Fortinet OT Security Platform představuje integrované portfolio bezpečnostních produktů, řešení a služeb, které je určené speciálně pro průmyslové sítě a využívá informace o hrozbách pro OT v reálném čase. Jako součást architektury Fortinet Security Fabric poskytuje platforma OT Security Platform zákazníkům podrobný přehled o celém jejich prostředí a usnadňuje bezpečnou konvergenci IT/OT. Platforma také umožňuje implementovat model nulové důvěry v prostředí OT, včetně bezpečného přístupu na dálku k prostředkům a systémům OT pro vzdálené zaměstnance a dodavatele.

Aktualizace platformy OT Security Platform, které navazují na vylepšení představená na začátku loňského roku, se týkají dvou klíčových pilířů bezpečnostní architektury Security Fabric:

Bezpečné sítě pro OT

  • FortiSwitch Rugged 424F je ethernetový switch průmyslové třídy (IES) konstruovaný pro potřeby digitálních rozvoden a energetického průmyslu. Podporuje realtimové síťové protokoly OT a je integrován s NGFW firewally FortiGate pro komplexní zabezpečení a řízení přístupu.
  • přístupový bod FortiAP 432F splňuje požadavky třídy 1, divize 2 pro použití v nebezpečných provozních prostředích. Dokáže segmentovat průmyslové Wi-Fi sítě a zabránit tak šíření útoků na nechráněná zařízení a systémy. Toto rozšíření nabídky přístupových bodů s krytím IP67 nyní umožňuje nasazení dalších OT aplikací v průmyslových odvětvích, jako je například ropný a plynárenský průmysl.
  • bezdrátová brána FortiExtender Vehicle 211F je řešení s částečně zvýšenou odolností pro připojení vozových parků, mobilních systémů a nasazení v oblasti OT. Splňuje také požadavky bezdrátové komunikační sítě AT&T FirstNet pro záchranné složky.
  • Operační systém společnosti Fortinet FortiOS byl aktualizován a nově zahrnuje ovládací panel OT View, který agreguje a zobrazuje důležitá data OT. Díky tomuto panelu zákazníci získávají ucelený přehled o bezpečnostní situaci v prostředí IT i OT a mohou přijímat příslušná opatření z jediného terminálu.

Provoz zabezpečení a bezpečnostní služby pro OT

  • Nástroj FortiAnalyzer nyní obsahuje analytické funkce a přehledy o rizicích a dodržování předpisů specifické pro OT. Bezpečnostním provozním týmům umožňuje rychleji detekovat hrozby, vyhodnocovat zranitelnosti jednotlivých prostředků a generovat reporty.
  • Řešení FortiNDR, které podporuje lokální, cloudové i hybridní nasazení, nyní dokáže analyzovat více než 15 různých protokolů OT sítí. Zahrnuje také behaviorální analýzu s využitím umělé inteligence, která umožňuje v sítích OT identifikovat škodlivé aktivity a soubory.
  • FortiDeceptor, klamná technologie společnosti Fortinet pro včasné zachycení a izolaci útoků, nyní podporuje 30 protokolů OT a další klamné cíle OT na ochranu různých průmyslových prostředí.
  • Služba FortiGuard OT Security Service se může pochlubit nejrozsáhlejší databází hrozeb OT na trhu a v současné době pokrývá více než 70 protokolů OT a více než 4 000 signatur zranitelností aplikací a zařízení OT. Tyto signatury umožňují na síťový provoz uplatňovat striktní pravidla řízení přístupu a poskytují virtuální opravy zranitelných prostředků OT.
  • Kyberbezpečnostní informační zdroj FortiGuard Outbreak Alerts nyní obsahuje důležité informace o hrozbách specifických pro OT. Zákazníkům poskytuje informace, které potřebují k zabezpečení svých systémů proti novým útokům podle rámce kybernetické bezpečnosti NIST.

„Informační a provozní technologie se prolínají, což zvyšuje celková rizika. Naši klienti vyžadují robustní řešení a služby OT bez rozsáhlých implementací, které komplikují správu a zatěžují IT a bezpečnostní týmy. Prostřednictvím platformy Fortinet OT Security Platform jim můžeme poskytnout jednotný přístup k zabezpečení kancelářské i výrobní části podniku. Nemůžeme se dočkat, až budeme moci tato aktualizovaná a nová řešení představit našim zákazníkům,“ uvedl Dan Sanderson, viceprezident pro strategii společnosti Cyber Advisors.

Podobné články

Největším rizikem pro MSP i jejich klienty je nedostatek dovedností v oblasti bezpečnosti

31. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Ze studie „MSP Perspectives 2024“ společnosti Sophos vyplývá, že největší každodenní výzvou pro poskytovatele řízených služeb (MSP) je držet krok s nejnovějšími řešeními a technologiemi kybernetické bezpečnosti. Uvedlo to 39 % dotázaných MSP. Dále také uvádí, že mezi hlavní výzvy patří najímání nových kyberbezpečnostních analytiků. Čtěte více

Příliš mnoho výstrah a zvětšující se stínové IT narušují firemní bezpečnost

31. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Komplikovanější IT infrastruktura a složitější konfigurace firemních sítí vytvářejí podle společnosti GFI Software tlak na IT pracovníky, kteří tak čelí stále více rozptylujícímu prostředí. Například 69 % českých a slovenských partnerů GFI Software přiznává, že jsou přetíženi velkým množstvím výstrah, což vede ke zbytečnému plýtvání zdroji, bezpečnostním rizikům či ztrátě produktivity. Čtěte více

Nová aliance All4Cyber chce bojovat proti kybernetickým hrozbám

30. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: All4Cyber)
V době, kdy se otázka kybernetické bezpečnosti stává stále zásadnějším momentem každodenní reality jednotlivců i organizací, vstupuje na český trh aliance All4Cyber. Zakládajícími členy All4Cyber jsou renomované společnosti Antesto, CNS, DATASYS, DATRON, IdStory a TeskaLabs. Čtěte více

ESET vydal zprávu o aktivitách státy podporovaných útočníků. Nejvíce operací bylo spojeno s Ruskem

27. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nejnovější zpráva společnosti ESET, APT Activity Report, shrnuje zásadní aktivity útočných skupin, které byly sledovány bezpečnostními experty společnosti od října 2023 do konce března 2024. Hlavními cíli většiny útočných kampaní byly vládní organizace. Skupiny napojené na Rusko se zaměřily na špionáž v Evropské unii a pokračovaly také v útocích proti Ukrajině. Čtěte více