Fortinet: Bezpečnost v ohrožení mladými

13. 11. 2013. (redaktor: Richard Voigts, zdroj: Fortinet a DCD Publishing)
Fortinet – generace Y (20–29 let) odmítá podle průzkumu společnosti akceptovat zákazy zaměstnavatelů používat pro práci vlastní zařízení a nejnovější technologie včetně chytrých hodinek a brýlí. Plných 51 % mladých zaměstnanců je ochotno porušit firemní bezpečnostní politiku a firemní data ukládá na svých soukromých účtech v cloudových službách.
Vladimír Brož z Fortinetu

Společnost Fortinet vydala výsledky celosvětového průzkumu, který mapuje vztah mladých lidí k moderním technologiím a současně k firemním předpisům. Výsledky ukazují, že lidé z generace Y (tj. 20–29 let) odmítají firemní bezpečnostní politiku, pokud omezuje používání vlastních zařízení a soukromých úložišť v cloudu pro pracovní účely. Taktéž chtějí používat při práci další zařízení, jako jsou chytré hodinky, automobily komunikující přes bezdrátové sítě či brýle Google Glass. „Nezávislý průzkum byl proveden ve 20 zemích světa mezi 3 200 mladými zaměstnanci. Ochota porušovat firemní pravidla v případě restrikcí se oproti podobné studii společnosti Fortinet uskutečněné před rokem zvýšila o 42 %,“ uvedl Vladimír Brož, Fortinet Country Manager.

BYOC – soukromý cloud pro práci

Nový výzkum (Fortinet Internet Security Census 2013) také popisuje, jakým způsobem a v jaké míře se mladí lidé stávají oběťmi kybernetické kriminality – nakolik jsou jejich vlastní zařízení bezpečná. Studie analyzuje rovněž zvyk generace Y ukládat firemní aktiva na soukromé účty cloudových služeb; v této souvislosti má po vzoru pojmu BYOD (Bring Your Own Device) smysl zavést novou zkratku BYOC – Bring Your Own Cloud.

Respondenti průzkumu se o IT politice svého zaměstnavatele často vyjadřovali pozitivně, nicméně 51 % uvedlo, že by zákaz používání soukromých zařízení pro pracovní účely prostě odmítlo respektovat. 36 % účastníků průzkumu odmítá dodržovat předpisy, které zakazují ukládat firemní informace v cloudových službách, jako je např. Dropbox. Plných 48 % lidí by porušilo firemní předpisy, pokud by omezovalo pracovní využívání různých chytrých hodinek, brýlí Google Glass nebo jiných podobných nových výrobků. V této souvislosti 16 % respondentů soudí, že chytré brýle či hodinky se na pracovištích rozšíří prakticky okamžitě, 33 % se domnívá, že nejprve bude muset poklesnout jejich cena. Pouze 8 % účastníků průzkumu je k těmto výrobkům skeptických.

Kolik zaměstnanců by zapřelo únik firemních dat?

Až 70 % respondentů ve studii uvádí, že k práci používají své osobní účty na webových službách, 12 % přiznává, že se zde uchovávají i pracovní hesla; 16 % finanční informace, 22 % citlivé podnikové dokumenty, jako jsou smlouvy a plány, 33 % informace o zákaznících.

Celých 32 % účastníků ankety zcela důvěřuje veřejným cloudovým službách i pro ukládání důvěrných informací, nedůvěru v tomto ohledu vyjádřilo pouze 6 % lidí. Za asi nejvarovnější lze pokládat údaj, podle něhož by v případě kompromitace soukromého, pro pracovní účely však používaného zařízení, 14 % respondentů firmu o incidentu vůbec neinformovalo. Naopak pozitivním zjištěním je, že čím intenzivněji jsou zaměstnanci zapojeni do trendu BYOD, tím lépe jsou také informování o souvisejících rizicích a bezpečnostních hrozbách.

„Výsledky výzkumu ukazují problémy, kterým čelí organizace při pokusu o prosazení bezpečnostní politiky, ať už jde přímo o trend BYOD nebo jiná moderní zařízení a technologie,“ komentoval studii dále Vladimír Brož. „Studie představuje výzvu pro administrátory IT, aby dělali víc pro zajištění bezpečnosti firemních dat. Současně se ukazuje, že kromě technických opatření je třeba vzdělávat uživatele, poskytovat jim informace o možných rizicích. 88 % procent respondentů souhlasí, že při použití soukromých zařízení pro pracovní účely mají povinnost brát v úvahu související bezpečnostní hrozby.“

Štítky: 
Fortinet