Evropané budou stále investovat do mobilů a smartphonů

30. 7. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Samsung)
Účastníci průzkumu Techonomic Index mimo své zaměstnání stráví 7 hodin a 42 minut denně používáním techniky nebo domácích spotřebičů – od mobilních telefonů přes TV až po myčku nádobí nebo vařič. Průměrná domácnost vlastní 18 technologických zařízení. Více než polovina respondentů (53 %) nyní vlastní tablet.

Domácnosti ve Francii, v Německu, ve Španělsku a v Itálii za techniku průměrně utratily 367 eur za poslední tři měsíce, zatímco u britských rodin tato částka činila průměrně 218 liber. V porovnání s předchozími generacemi lze konstatovat, že technologie přispívá spíše ke sblížení rodinných příslušníků než k jejich odcizení.

Téměř dvě třetiny (64 %) respondentů z pěti evropských států uvádí, že technologie (jako např. mobilní telefon, sociální sítě, e-mail atd.) je sbližují s jejich rodinou. Polovina dotázaných (52 %) souhlasí s tvrzením, že díky mobilním technologiím (např. mobilní telefon/tablet) si více povídají se svými blízkými. Každý čtvrtý respondent uvádí, že kontakt s příbuznými skrze sociální média jim dovoluje lépe se vzájemně poznat. 44 % z dotázaných, kteří jsou v kontaktu se svými rodiči, potvrdilo, že jsou s nimi v kontaktu alespoň jednou denně. 40 % z dotázaných, kteří jsou v kontaktu se svými sourozenci, potvrdilo, že jsou s nimi v kontaktu každé dva až tři dny (nebo i více). 57 % dotázaných, kteří jsou v kontaktu se svými prarodiči, potvrdilo, že jsou s nimi v kontaktu jednou či vícekrát týdně.

Co vlastníme:

V domácnostech vlastníme průměrně 18 technologických/elektronických zařízení nebo domácích spotřebičů (z 11 kategorií, na které se průzkum zaměřuje). Téměř třetina dotázaných uvádí, že vlastní dva televizory, a jedna domácnost z pěti vlastní televizory tři. Více než polovina (53 %) dotázaných využívá tablet.

Nákupní chování:

Mobilní telefony a tablety byly nejčastěji označovány jako produkty, které si někdo v domácnosti hodlá koupit v nacházejících třech měsících. 19 % z těch, kteří si koupili tablet, a 17 % čerstvých majitelů fotoaparátu si pořídili nový přístroj, protože chtěli „něco menšího a lehčího“ (tyto dva atributy byly uváděny mezi top 5 důvody u obou přístrojů). Dotazovaní v posledním měsíci nakupovali hlavně digitální knihy a noviny, těm dávali přednost před ostatními typy obsahu.

Frekvence využívání přístrojů:

Více než třetina (35 %) dotazovaných stráví běžný den více než hodinu denně sledováním TV nebo videoobsahu. Jeden z pěti (20 %) minimálně hodinu denně hraje hry nebo se baví různými aplikacemi na svém telefonu či tabletu. Téměř šest z deseti (59 %) dotázaných, kteří využívají spotřebiče určené pro vaření, tak činí méně než hodinu denně. Téměř čtvrtina (24 %) respondentů používá spotřebiče určené pro úklid každých 4–5 dnů nebo méně častěji.

Samsung se rozhodl pro průzkum Techonomic Index, aby zmapoval způsob, jakým lidé využívají technologie, a jeho poznatky budou využity při vývoji nových produktů. Komplexní studie je založena na průzkumu s 5 000 respondenty ve věku mezi 18–65 roky v pěti evropských zemích (Velká Británie, Francie, Německo, Španělsko a Itálie), kteří byli dotazováni on-line.

Štítky: 

Podobné články

Ilustrační foto (Motorola)

Samsung se znovu stal nejprodávanější značkou chytrých telefonů

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej smartphonů v prvním čtvrtletí roku 2024 podle IDC meziročně vzrostl o 7,8 % a Samsung se znovu vyhoupl do pozice nejprodávanějšího výrobce. Čtěte více

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více

Globální trh s monitory se ve 4. čtvrtletí 2023 vrátil k růstu. Mírné oživení by mělo pokračovat

9. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej počítačových monitorů zakončil rok 2023 pozitivně – v posledním loňském kvartále se podle IDC prodalo 31,9 milionu zařízení. Výsledný meziroční růst na úrovni 3,8 % za čtvrtý kvartál tak dokonce mírně překonal původní prognózu, jež předpokládala růst o 3,2 %. Čtěte více

Prodej nositelné elektroniky vloni mírně rostl, do budoucna se očekává růst poptávky

4. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Trh s nositelnými zařízeními ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 podle IDC meziročně klesl o 0,9 %. Navzdory zlepšeným ekonomickým podmínkám zaznamenaly vyspělé trhy, jako jsou Spojené státy, západní Evropa a Japonsko, ve na konci loňského pokles v důsledku utlumené poptávky, náročného srovnání s obchodně úspěšným rokem 2022 nebo převisu nahromaděných zásob. Čtěte více