Co umí bezdrátové dokování WiGig

14. 7. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: W-Fi Alliance, Intel, Dell, HP, Lenovo)
Ačkoli není bezdrátové dokování pomocí technologie WiGig žádnou žhavou novinkou a výrobci jako Dell, Lenovo, HP či Acer jej nabízejí a propagují již delší dobu, mezi běžné uživatele se zatím stále příliš nerozšířilo. Pojďme se proto podívat, jak funguje a jaké má výhody oproti běžným dokovacím stanicím?

Technologie WiGig by podle výrobců měla do budoucna nahradit klasické dokovací stanice, které pro spojení s počítačem používají různé specifické konektory nebo kabely.

Již brzy by tak mohla nastat teoreticky velmi příjemná situace, kdy uživatel po příchodu do kanceláře bude moci začít ihned pracovat bez nutnosti k počítači cokoli připojovat. Monitor, reproduktory, firemní síť, externí úložiště, tiskárna, myš i klávesnice. To vše může být napojeno rovnou na speciální dok, který se s počítačem automaticky propojí ihned po jeho zapnutí. V případě notebooků s dlouhou výdrží baterie se tak počítač obejde dokonce i bez napájecího zdroje a uživatel tak skutečně nemusí připojit byť jen jediný kabel.

WiGig je průmyslový standard, označovaný také jako IEEE 802.11ad, který by měl být i díky iniciativě sdružení Wi-Fi Alliance dodržován napříč výrobci. Kromě bezdrátového dokování notebooků (využití je ale možné například i pro propojení smartphonů, tabletů nebo i projektorů) se nabízí také například využití v oblasti virtuální reality, gamingu, multimediálního streamování nebo různých forem digitální reklamy.

Komunikace probíhá v nelicencovaném pásmu 60 GHz a vyznačuje se schopností datových přenosů s rychlostmi v řádu gigabytů za vteřinu a nízkou latencí. Teoretická rychlost současných revizí dosahuje až 7 GB/s. Použité pásmo má však i jednu méně příjemnou vlastnost – funkční a stabilní přenos probíhá pouze na vzdálenost několika málo metrů a ideálně vyžaduje přímou viditelnost. Na rozdíl od příbuzných Wi-Fi přenosů je tady zeď nepřekonatelnou překážkou. V tomto případě tedy bezezbytku platí, že „čím blíže, tím lépe".

Bezpečnost a kompatibilita

Pamatováno samozřejmě bylo také na bezpečnost. Veškeré datové přenosy prostřednictvím WiGig jsou zabezpečeny díky protokolu WPA2, případně AES nebo některé z dalších metod. I zde však může dále vše záležet na konkrétní implementaci.

Počítá se s tím, že koncová zařízení komunikují ve třech pásmech – kromě 60GHz IEEE 802.11ad (typicky díky kartě od Intelu, například ac 17265) jde také o stávající Wi-Fi frekvence 2,4 a 5 GHz, které používají současná zařízení. Zajištěna je tedy i zpětná kompatibilita a schopnost se mimo doku v případě potřeby připojit také na standardní bezdrátové sítě.

Kdo všechno se účastní?

K hlavním tahounům a propagátorům této technologie patří společnost Intel, s jejím nasazením však počítají i další firmy, jako AMD, Nvidia, Broadcom, Cisco, Huawei, MediaTek, Microsoft, Panasonic, Qualcomm, Samsung a řada dalších.

Co to umí?

Pomocí technologie WiGig lze bezdrátově z notebooku do dokovací stanice převést rozhraní USB (3.0), Ethernet, audio vstup a výstup a obrazová rozhraní VGA, HDMI a (mini)DisplayPort (připojit lze současně dva monitory s rozlišením až 2 560 x 1600 bodů). Vždy však bude záviset na výrobci, jaké konkrétní možnosti u svého řešení využije a které nikoli. Díky USB 3.0 sběrnici se pak nabízí i možnost napojení dalších univerzálních periferií, typicky například čtečky paměťových karet.

Podobně jako u klasických (drátových) dokovacích stanic je i zde samozřejmě vyžadováno externí napájení.

Kdo to umí?

Ze strojů dostupných v současné chvíli na českém trhu podporují (Intel) WiGig například notebooky Acer TravelMate P648, Dell Latitude 7285 Touch, HP Elite X2 1011 či vybrané modely Lenovo ThinkPad X1 a X1 Yoga, ThinkPad T460(s), ThinkPad T470(s) a T570, X1 Tablet nebo Yoga 260 a Yoga 370.

Hudba současnosti, nebo budoucnosti?

Ačkoli je vše potřebné již dostupné, s bezdrátovým dokováním samotným se prozatím příliš často nesetkáte. Výrobci, jako Dell, HP, Lenovo nebo Acer jej již reálně nabízejí, dostupnost je však omezená jen na několik modelů z vyšších (byznysových tříd). V současné chvíli je tedy na těchto hráčích, aby trhu ukázali, že bezdrátové dokování má smysl a své místo. Úlohou dalších hráčů pak samozřejmě zůstává, aby toto řešení přinesli i do levnějších zařízení a udělali jej dostupnějším i pro běžné uživatele.

Podobné články

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více

Microsoft představil „firemní“ edice počítačů Surface Pro 10 a Surface Laptop 6

9. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft představil své první počítače řady Surface s umělou inteligencí určené pro firemní segment: Surface Pro 10 for Business a Surface Laptop 6 for Business. Novinky disponují vlastnostmi a funkcemi důležitými pro firemní zákazníky, jako jsou adekvátní výkon, dlouhá výdrž baterie, široká konektivita, spolehlivé zabezpečení nebo odolné antireflexní displeje. Čtěte více
Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ve společnosti Microsoft

Chris Papaphotis (Microsoft): Pojďme zůstat společně v čele díky AI a nové vlně PC

5. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Kolik počítačů v komerčním segmentu není připraveno na Windows 11 a kam směřuje vývoj umělé inteligence? Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ze společnosti Microsoft, s námi probral výhody nasazení operačního systému Windows 11. Detailně jsme se věnovali také umělé inteligenci v čele s Copiloty, AI asistenty, kteří se prolínají produkty Microsoftu. Čtěte více

Nejnovější notebooky Lenovo řady ThinkPad L a X se soustředí na inovace i udržitelnost

5. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Společnost Lenovo uvedla na trh své nejnovější pracovní notebooky řady ThinkPad L a ThinkPad X13. Díky vlastnostem, jako je vylepšená opravitelnost, použití většího množství recyklovaných materiálů, efektivní řízení spotřeby energie nebo nasazení výkonných procesorů s vestavěným zabezpečením, jsou počítče dalším krokem k naplnění závazku společnosti Lenovo směrem k inovacím a udržitelnosti. Čtěte více