České firmy používají zastaralé informační systémy

24. 2. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Infinity)
Podnikový informační systém (ERP) využívá podle průzkumu společnosti Infinity přes 95 % českých společností. Více než třetina českých firem však využívá ERP starší než deset let.

Podle průzkumu využívá téměř 60 % českých firem podnikový informační systém starší než sedm let, zhruba polovina z nich s ním dokonce funguje již druhou dekádu. „Ukazuje se, že ochota modernizovat informační technologie je u tuzemských firem poměrně nízká,“ konstatoval obchodní ředitel pro segment Podnikových aplikací Infinity Martin Hruška a dodal: „Životnost těchto řešení a použitých technologií už většinou dosáhla vrcholu a výrobci pro ně často přestali poskytovat technickou podporu, což může tuzemské firmy limitovat v jejich dalším rozvoji.“

Kromě toho staré systémy nevyhovují současným potřebám firem: „Zatímco před deseti lety se ERP systém pořizoval především z důvodu vykazování účetnictví, mezd, evidence zásob, či plánování výroby, dnes se na něj pohlíží jako na nástroj, který nejen zabezpečuje základní činnosti podniku, ale zároveň dokáže integrovat i další specializované aplikace, například formou personalizovaného portálu. Mnohem výraznější je také potřeba propojit ERP s celopodnikovou databází,“ doplnil Hruška.

Okamžitá úspora 30 až 40 % nákladů

Více než třetina firem přitom jako hlavní kritérium pro výběr podnikového informačního systému uvedla kvalitu produktu s tím, že cena řešení je důležitá, ale při výběru není nastavena jako klíčový parametr.  „V ICT navíc obecně platí, že novější produkt se i přes okamžité výdaje cenově vyplatí již na ušetřených provozních nákladech a zefektivnění výrobních procesů. Například při virtualizaci serverovny počítáme ušetřené náklady zpravidla mezi 30-40 % proti starému řešení, u nových ERP systémů je to podobné,“ uvedl Hruška.

Průzkum dále ukázal, že české společnosti na rozdíl od minulosti preferují co největší využití standardních funkcí systému a vzhledem ke svým zkušenostem z předcházejících implementací chtějí výrazně omezit úpravy svých procesů na míru – důvodem je jednak složitá technická podpora, jednak rostoucí možnosti základních systémů.

„Například u novinek MS Dynamics AX 2012 a Microsoft NAV 2013 získá zákazník díky změně licencování veškerou funkčnost již se zakoupením prvního uživatele. Navíc u obou produktů došlo k výraznému rozšíření standardní funkcionality. AX 2012 má například proti starším verzím již v základu nové moduly pro Procesní výrobu, Profesionální služby, Retail a Veřejný sektor; nová verze NAV je pak rozšířena například o finanční moduly, jako je Správa cash flow. Úspory jen na zefektivnění procesů v těchto oblastech firemního podnikání se pohybují v desítkách procent,“ doplnil Hruška.

Správný výběr poskytovatele je polovina úspěchu

Důraz na snížení/optimalizaci nákladů při zavedení nového podnikového informačního systému ostatně v průzkumu kladlo nejvíce společností (35 %), v závěsu se zlepšením interních procesů (28 %). „Manažeři mají jasno v tom, co jim mohou nová řešení nabídnout - a požadují to. Chuť vyměnit starý systém je přesto poměrně malá. Kromě neochoty k okamžitým nákladům, která je v době krize očekávatelná, za tím dle naší zkušenosti často stojí i špatná zkušenost klienta s implementátorem, poradil Martin Hruška a nabídl čtyři klíčové rady pro výběr správného dodavatele:

1. Nabídne vám před samotnou implementací odbornou analýzu všech vašich firemních procesů?

2. Dokáže vám nabídnout následný vývoj aplikací přímo na míru?

3. Nabízí opravdu kvalitní péči o řešení vašeho ICT během celé jeho životnosti?

4. Má dobré reference od jiných firem vaší velikosti?

Podobné články

Více než třetina českých firem plánuje zvýšit investice do vývoje softwaru zaměřeného na člověka

23. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Progress Flowmon)
Průzkum společnosti Progress mezi technologickými profesionály po celém světě se zabýval rostoucím významem vývoje softwaru, který do centra zájmu staví samotného uživatele. Účelem průzkumu bylo zmapovat aktuální přístupy a úroveň připravenosti firem při vývoji aplikací zaměřených na člověka. Zejména s ohledem na rostoucí význam tématu zajištění přístupnosti. Čtěte více

Jarní Zoner Photo Studio X se soustředí na podporu HDR

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zoner Software)
Nejoblíbenější český editor na úpravu fotek přichází s plnou podporu práce s HDR fotografií. Od jarní aktualizace je tak možné využívat plného dynamického rozsahu moderních monitorů podporujících HDR obsah. Uživatelé se však dočkají i dalších nových funkcí pro úpravy snímků i videí a řadou dalších vylepšení. Čtěte více

Rok 2023 potvrdil kontinuální růst počtu zranitelností

8. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle aktuálních údajů z katalogu zjištěných zranitelností CVE bylo v loňském roce zjištěno rekordních 29 065 zranitelností, tedy o 12,6 % více než v roce 2022. K výrobcům s největším počtem zranitelností se zařadili Google, Microsoft a Adobe, nejohroženějším softwarem zůstávají operační systémy, zejména ty mobilní. Čtěte více

ASBIS CZ se stal distributorem softwaru ABBYY

4. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASBIS CZ)
Navázání této spolupráce mezi ABBYY a ASBIS CZ umožní zákazníkům vybírat z nabídky řešení vytvořených speciálně pro podniky, které chtějí zvýšit svoji efektivitu a využít AI k automatizaci ve velkém měřítku. ASBIS CZ je připraven poskytnout zákazníkům také servis a podporu při výběru a nákupu produktů. Čtěte více