České firmy jsou středoevropským premiantem v oblasti velkých dat

23. 6. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Každá třetí česká firma potvrdila, že analyzuje velká data, což je ve středoevropském srovnání o 8 % více, než je průměr. Do pozice středoevropského premianta v analýze velkých dat české firmy staví i fakt, že dalších 8,5 % firem se chystá využívat big data ještě v průběhu roku 2015.

Fenomén velkých dat přenáší jevy z kategorie „hudba vzdálené budoucnosti“ mezi reálné a dostupné možnosti: minimalizuje čekání aut ve frontách na dopravních komunikacích, lidé se s jeho pomocí dozvědí, že by neměli z domova vyrazit bez deštníku anebo čerpají vyšší slevy v obchodech, ve kterých pravidelně nakupují. Díky analýze velkých dat mohou firmy svým klientům nabízet vyšší uživatelský komfort a zvyšovat jejich spokojenost prostřednictvím personalizovaných produktů a služeb.

„V ekonomice digitálních služeb bude úspěch či neúspěch stále více záviset na tom, jak rychle dokáže firma zareagovat na informace získané z velkých datových objemů. Profitovat budou jen technologicky připravené firmy, schopné získávat v reálném čase z větších a členitějších datových objemů informace, které pro ně dříve byly nedostupné. Využití poznatků v reálném čase se dnes stává naprostou prioritou pro společnosti v celém spektru podnikání. To, jak rychle dále poroste počet firem schopných využívat rychleji, efektivněji a s nižšími náklady analytické nástroje pro lepší rozhodování, bude ovšem do značné míry záviset na rychlosti obměny jejich serverové infrastruktury,“  řekl Evžen Pavlovský, obchodní manažer Intelu pro region střední a východní Evropy.

Bezmála dvě třetiny serverů jsou starší, než doporučují výrobci

Cyklus obměny serverových systémů se za poslední rok zrychlil. Zatímco v roce 2014 deklarovalo osm procent českých firem, že obměňují servery v pevně nastaveném intervalu tři roky a méně, v roce 2015 to je 12 %. Nicméně i tak to znamená, že výrobci počítačových technologií doporučovaný tříletý cyklus obměny firemního hardwaru nedodržuje 58 % českých firem, dalších třicet procent firem přiznává, že nemá nastavený žádný cyklus.

Tomu odpovídá průměrné stáří serverů ve firmách: 63 % firem využívá na zpracování dat servery staré čtyři roky a více, 18 % serverů je dokonce starších než pět let, což z nich činí energetické „otesánky“ a negativně ovlivňuje jejich výkon. Návratnost investice do serverů se v průměru pohybuje na úrovni devíti měsíců, nejsou zdaleka ojedinělé případy, kdy klesne jen na dva měsíce, přesto bezmála dvě třetiny českých firem spravuje svá data na serverech starých čtyři roky a více. Z průzkumu společnosti Intel, ve kterém odpovídali IT odborníci z 325 českých firem na konferenci Cisco Connect, vyplynulo, že 48 % oslovených firem nemá žádný přehled o spotřebě svých serverů a nejsou schopny vyčíslit, jak rychle by se jim obměna stávajících systémů vyplatila. Detailní přehled o spotřebě si udržuje pouze 17 % firem.

Při porovnání provozních nákladů s pět let starými servery se cena za transakci s  procesory Intel Xeon E7 v3 snížila čtyřikrát. V porovnání s konkurenčními platformami dosahuje procesor Intel Xeon až desetinásobně vyšší výkon na jeden USD při až o 85 % nižších celkových nákladech na vlastnictví. Toho je dosaženo zejména snížením celkové ceny hardwaru, nižší spotřebou elektrické energie a nižšími náklady na chlazení.

Nositelná elektronika je realitou již ve čtvrtině českých firem, bude mít dopad na množství dat ve firemních sítích

„Jedině tím, že firma staré servery pravidelně vyměňuje za nové, dokáže uchovat optimální poměr mezi výkonem a cenou zařízení; navíc se jí díky úsporám energie investice rychle vrátí,“ vysvětlil Evžen Pavlovský. Pouze s obměňovaným serverovými technologiemi bude pro firmy možné držet krok s neustále se zvyšujícími objemy dat, která generují především mobilní zařízení. Roční nárůst zpracování dat v posledních letech vysoce přesahuje padesát procent a s příchodem internetu věcí dále poroste: do roku 2020 by mělo být k síti připojeno 30 miliard zařízení.

„Průzkum potvrdil, že s internetem věci úzce propojený trend nositelné elektroniky je v českých firmách realitou: 23 % oslovených firem již investovalo do nositelné elektroniky a 54 % to má v úmyslu. Celých 88 % respondentů se domnívá, že nositelná elektronika bude mít dopad na množství dat ve firemních sítích již v průběhu třech let, z toho více než polovina se domnívá, že tento dopad bude významný,“ uzavřel Evžen Pavlovský.

V průzkumu společnosti Intel ve čtyřech středoevropských zemích (České republice, Maďarsku, Polsku a Slovenské republice) odpovídalo 576 firem o velikosti nad sto zaměstnanců.

Štítky: 

Podobné články

Zleva Patrik Drastich a Jiří Dražil

Hitachi Vantara představuje příležitost i kvalitu

18. 5. 2023. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a DNS)
Patrik Drastich, business unit manager Hitachi ve společnosti DNS, a Jiří Dražil, sales director ze společnosti 3S.cz, nám poskytli zasvěcený rozhovor o technologiích a produktech společnosti Hitachi Vantara. Těšit se můžete na pohled distributora i partnera a detaily o tom, jaké výhody přináší řešení Hitachi Vantara. Čtěte více

Špatná data stojí firmy miliony dolarů ročně

19. 4. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Masthead)
Firmy po celém světě se často potýkají s nekvalitními daty. Mnohdy se dostanou až k vrcholovému vedení, které na jejich základě může špatně rozhodnout. Startup Masthead vytváří platformu, která datové anomálie v reálném čase zachycuje. Chyby dokáže identifikovat ještě dříve, než mohou způsobit škodu. Čtěte více

SAP Datasphere zajistí lepší propojení a správu dat

14. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: SAP)
Řešení pro správu dat SAP Datasphere se soustředí na rychlejší a snadnější přístup k důležitým datům napříč celou firmou. Softwarová společnost také oznámila partnerství s firmami v oboru zpracování dat a umělé inteligence. Jejich cílem je např. vytvoření jednotné datové architektury, která zajistí bezpečné propojení dat mezi systémy SAP a aplikacemi jiných firem. Čtěte více

Skupina TTC kupuje českou technologickou společnost Mycroft Mind

16. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: TTC)
Česká investiční skupina TTC dokončila akvizici brněnské technologické společnosti Mycroft Mind. Stala se tak jejím většinovým vlastníkem. Skupina ve společnosti získala 70% podíl. Zbývajících 30 % si ponechali původní majitelé, firmy Support Universal (10 %) a Moore Technology CZ (10 %), a její spoluzakladatel Filip Procházka (10 %). Čtěte více