Češi na cestách riskují připojením k nezabezpečené Wi-Fi

14. 7. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Češi se často během cestování připojují k nezabezpečeným Wi-Fi sítím. Riskují tak zneužití svých osobních dat. Mnoho cestovatelů se chce vyhnout roamingovým sazbám, a tak dávají přednost Wi-Fi připojení. Tím však svá zařízení vystavují jistým rizikům.

Už při cestě z letiště je téměř třetina (29 %) dotázaných českých uživatelů online, 76 % z nich chce dát své rodině a blízkým vědět, že dorazili v pořádku. Téměř polovina (46 %) respondentů z Česka se připojuje hlavně proto, aby si mohla stáhnout informace potřebné k cestování. Dalšími důvody pro připojení k internetu jsou u téměř čtvrtiny (23 %) práce, ve 20 % případů využití sociálních sítí. Jeden ze tří (32 %) dotázaných přiznává, že se k internetu připojuje vždy hned, jak je to možné.

Lidé jsou zvyklí být neustále online. Při cestování proto většinou nevěnují pozornost tomu, kde a jak se připojují nebo kdo je může „sledovat“. Sedm z deseti (74 %) Čechů z průzkumu se připojuje k nezabezpečeným Wi-Fi sítím, které jsou volně dostupné na veřejných místech jako letištní terminály, hotely, kavárny nebo restaurace. Jsou na tom jen o poznání lépe, než je celosvětový průměr (82 %).

Nedostatek pozornosti, kterou uživatelé věnují zabezpečení během cestování, nahrává kybernetickým zločincům. Jejich obětí se stal téměř každý pátý (18 %) dotázaný český cestovatel. Pro srovnání – obětí klasického zločinu se stalo procento Čechů na cestách.

I přesto, že se digitální návyky cestovatelů mění, stále hrozí nebezpečí, že kvůli připojení k veřejným nezabezpečeným sítím budou zneužita jejich osobní data. Přibližně polovina dotázaných Čechů uvedla, že přes Wi-Fi připojení v zahraničí používá internetové bankovnictví (47 %) a nakupuje na internetu (33 %).

„Hodně cestuji. Můj pracovní rozvrh se skládá ze schůzek, konferencí a vyjednávání po celém světě. Je pro mě běžné, že absolvuji přes sto letů za rok. Při cestování používám k připojení na internet různé veřejné Wi-Fi sítě. První věc, kterou udělám po připojení k síti, je připojení VPN (v mém případě Kaspersky Lab VPN). To je opatření, které bych doporučil úplně všem. Důležité je také pravidelně aktualizovat software a na internetu nikomu nedůvěřovat,“ řekl Eugene Kaspersky, šéf Kaspersky Lab.

Štítky: 
Bezpečnost, Wi-Fi, Sítě, Kaspersky

Podobné články

Objem DDoS útoků na české firmy po měsících stagnace vzrostl

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita po několika měsících stagnace v únoru trojnásobně narostly. Sice zatím ani zdaleka nedosahují objemu z loňského léta, přesto hrozby a způsobené škody neklesají. Jak totiž trend posledních měsíců jednoznačně ukázal, útoky jsou stále kvalitnější a intenzivnější útoky. Nejvíce útoků přitom již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Ekonomika SOC: Jaká je návratnost investice do bezpečnostního centra?

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Investice do Security Operations Center (SOC) může představovat značné počáteční náklady pro mnoho organizací. V dnešní digitální éře však mohou náklady na kybernetické incidenty rychle narůst. Jak tedy vyčíslit návratnost investice (ROI) do SOC a jaká je skutečná ekonomická hodnota takového centra? Čtěte více

Podniky k přechodu na MSP služby motivují hlavně výpadky IT

27. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Podle více než 60 % českých a slovenských prodejců společnosti Zebra systems, distributor je hlavní motivací zákazníků k přechodu na MSP služby nepříjemná zkušenost s výpadky IT provozu. Stále více IT dodavatelů tak nabízí svým zákazníkům vedle tradičních také MSP služby. Čtěte více
Jan Pinta, manažer rozvoje byznysu ve společnosti Thein Security

Všechny typy phishingu pohromadě

26. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Phishing, česky rybaření, je úspěšný nástroj útočníků při chytání oběti za účelem krádeží osobních údajů, přihlašovacích jmen a hesel, údajů z platebních karet i řady dalších věci. Slovo samotné vychází z mechanismu, kdy rybář nahodí digitální udičku a oběť na ni ochotně naskočí. Čtěte více