Červencovým hrozbám v Česku vévodil malware Fareit

11. 8. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
V necelé pětině všech detekovaných případů kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku se v červenci objevil spyware Agent Tesla. Druhou nejčastější detekci představuje další tzv. špionážní malware a to Formbook. Mezi nejčastější detekované škodlivé kódy patřil Fareit, prostřednictvím kterého se útočníci snažili získat hesla českých uživatelů.

V téměř pětině všech případů kybernetických hrozeb pro operační systém Windows objevili bezpečnostní specialisté z Esetu spyware Agent Tesla. Útoky v červenci probíhaly především v angličtině a nejčastější škodlivá příloha byla tentokrát pojmenovaná Payment Advice OIS641PF RO_PDF.exe.

„Útočné kampaně s využitím spywaru Agent Tesla jsme tentokrát zaznamenali především ve dnech 7. a 11. července. Útočníci šíří tento druh škodlivého kódu prostřednictvím strategie, kterou v Česku pozorujeme již několik měsíců a která spočívá ve zneužívání škodlivých příloh s příponou .exe. Oproti jiným kampaním je v tomto případě používaným jazykem angličtina,“ řekl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti Eset.

Přípona .exe označuje spustitelný soubor, který ale v případě útočných kampaní obsahuje také škodlivý kód. Pokud uživatel takovou přílohu ze svého e-mailu otevře a spustí, spyware infikuje jeho zařízení. Výsledkem je pak nejčastěji odcizení přístupových údajů k různým službám.

Největším rizikem je spyware pro hesla, která ukládáme do internetových prohlížečů. Webové prohlížeče totiž nejsou před útoky spywaru dostatečně zabezpečené. Útočníci poté profitují z monetizace takto získaných dat, prodeje samotných přihlašovacích údajů či z výkupného za opětovné zpřístupnění služeb.

Spyware Formbook se snaží obejít bezpečnostní programy

V desetině všech detekcí se v červenci opět objevil spyware Formbook. Šířil se tentokrát prostřednictvím přílohy, která měla název IUMh2If0uRXe0K7.exe. Spyware, který se v Česku šíří hlavně přes anglicky nebo česky pojmenované přílohy odkazující na platební transakce a různé doklady, tím na sebe upozornil bezpečnostní experty.

„Útočníci se ve svých kampaních prozatím vždy snažili uživatele přesvědčit, že sdělení e-mailu je opravdové a týká se nějaké reálné situace. To také potvrzovaly názvy příloh jako objednávka, účtenka nebo faktura. Uživatele pak mohlo varovat, pokud byl e-mail pouze v angličtině, nebo když útočníci nepoužili češtinu správně,“ vysvětlil Jirkal. „S červencovou přílohou lze vidět posun útočníků v jejich strategii. Strategie šíření spywaru Formbook už se primárně nezaměřuje na přesvědčování obětí k otevření infikované přílohy, ale spíše na obcházení bezpečnostních řešení,“ dodal.

Fareit neútočí ve velkém, v Česku byl ale největším rizikem

Password stealer Fareit byl v červenci detekován jen v necelých pěti procentech případů, jako jediný se však cíleně zaměřuje na české uživatele.

„Password stealer Fareit byl v Česku nějakou dobu málo aktivní. To se ale změnilo na začátku letošního roku a Fareit se začal postupně opět zaměřovat na české uživatele. Nejvýraznější útočné kampaně měl tentokrát 7. a 11. července,“ uvedl Jirkal a doplnil: „V červenci jsme v jeho případě také identifikovali nové mutace škodlivých příloh v češtině s názvy Produkty_objednany_P.O_4704526-doc.exe nebo Objednávka_P.O.52204962_EXIM-TECH.exe. I když se password stelaer Fareit zatím objevuje v menším počtu případů, počet e-mailů v češtině zatím každý měsíc roste.“

Password stealer Fareit dokáže odcizit hesla nejen z internetových prohlížečů, ale také z chatovacích aplikací, e-mailu nebo služeb VPN či FTP.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za červenec 2022:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (18,65 %)
  2. Win32/Formbook trojan (9,33 %)
  3. Win32/PSW.Fareit trojan (4,71 %)
  4. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (3,22 %)
  5. Win32/Agent.TJS trojan (2,43 %)
  6. VBS/Agent.QDF trojan (2,42 %)
  7. VBS/Agent.QEG trojan (2,3 %)
  8. MSIL/Spy.Agent.DFY trojan (1,44 %)
  9. BAT/CoinMiner.AUB trojan (1,03 %)
  10. VBS/Agent.QEN trojan (0,89 %)
Štítky: 

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více