Canon varuje před levnými tonery do tiskáren

19. 6. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Nepůvodní tonerové kazety do tiskáren mohou být pro uživatele zdravotním rizikem. Vyplývá to z nedávných testů v Německu, které prokázaly, že tyto produkty při vysokých teplotách vznikajících při tisku uvolňují do ovzduší mnohem větší množství toxických látek, než dovolují předepsané normy. Česká inspekce životního prostředí proto zahájila u neoriginálních tonerových kazet kontroly. Společnost Canon doporučuje, aby uživatelé dávali přednost originálním produktům a nabízí řadu důvodů.

Německá zkušební laboratoř Fraunhofer Wilhelm-Klauditz-Institute (WKI) testovala čtyři různé značky neoriginálních tonerových kazet původem z Číny, které jsou běžně dováženy do zemí Evropské unie, včetně České republiky. U všech vzorků zjistila překročení emisního limitu karcinogenních látek. Současně obsahovaly toxický zpomalovač hoření decaBDE, jehož používání je v Evropě zakázáno už od roku 2008. Ačkoli distributoři deklarují nezávadnost čínských neoriginálních tonerů, zákazníci by se měli při výběru řídit certifikáty bezpečnosti. „U originálních tonerů je zdravotní i technická nezávadnost garantována. Renomovaní výrobci tiskáren nebo kopírek toto dokladují Bezpečnostními listy pro příslušné tonery a inkousty,“ uvedl Petr Hnilička ze společnosti Canon CZ.

Úspora za všechny peníze

Neoriginální tonery většinou pocházejí z Číny. Kromě zdravotních mají i další rizika, která mohou negativně ovlivnit kvalitu tisku i samotných zařízení. „Při jejich použití může dojít k poškození zařízení nebo k nepřesnému tisku. Při fotografickém tisku použití neoriginálních inkoustů může vést k problémům s věrností barev a stálostí fotografie,“ upozornil Hnilička.

Finanční úspora při nákupu neoriginálních tonerů může být nakonec také velmi nejistá. Podle dlouhodobých statistik je u levných náplní jejich výtěžnost natolik snížená, že při celkovém provozu tiskárny dochází dokonce k růstu celkových nákladů. Jak uvádí Petr Hnilička, není výjimkou, že nepotisknou deklarované množství stránek. V případě poškození tiskárny použitím neoriginálního toneru může mít zákazník u naprosté většiny výrobců tiskáren problémy s případnou reklamací.

Horší je ale také nákladová bilance pro celou společnost. Neoriginální tonery jsou většinou exportovány od čínských výrobců a neexistuje pro ně žádný systém sběru, jako je tomu u originálních produktů. Prázdné obaly končí na skládkách a škodlivé látky, které se z nich uvolňují, kontaminují životní prostředí, jak potvrzují nedávné testy. Celý postup je v rozporu s takzvaným balíčkem cirkulární ekonomiky, jímž chce Evropská unie zvýšit úroveň recyklace a zpřísnit pravidla pro spalování i skládkování. Česká inspekce životního prostředí proto zahájila u neoriginálních kazet kontroly. „Od března prověřujeme všechny předměty, které mohou decaBDE obsahovat, včetně zásobníků na toner bez elektronických součástí. V případě porušení zákona může inspekce udělit dodavateli pokutu až pět milionů korun a nařídit stažení výrobku z trhu,“ potvrdila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Problémem škodlivých tonerových kazet se bude zabývat i Česká obchodní inspekce. Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha sice tyto výrobky zatím nespadají do vládního nařízení o omezení nebezpečných látek, ale to se změní 22. července. „Po tomto datu je již budeme mít v dozorové kompetenci a kontroly budou zahájeny,“ řekl Fröhlich.

Podobné články

Epson: multifunkční tiskárny AM-C400 a AM-C550

20. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Epson pokračuje v zavádění inkoustové technologie Heat-Free Line Inkjet do svých kancelářských tiskáren. Nejnovějšími přírůstky v nabídce takto vybavených zařízení jsou multifunkční modely AM-C400 a AM-C550 formátu A4, které přináší řadu vylepšení včetně úspornějšího chodu a kompaktnějších rozměrů. Čtěte více

Marcel Divín (Epson): Reselleři jsou partneři na celý život

16. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: dcd)
Marcel Divín, branch office manager společnosti Epson Europe CZ & SK, prozradil, jak se společnosti Epson daří a které novinky v dohledné době můžeme očekávat. Řeč přišla také na udržitelnost, která je pro Epson jednou z priorit. Čtěte více

Klára Janečková: OKI staví na osobním kontaktu s dealery

11. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Klára Janečková se v české pobočce OKI Europe stala obchodní manažerkou se zodpovědností za sektor open channel. Rozšířila tak zdejší obchodní tým OKI, který tvoří obchodní ředitel Jan Denkstein a obchodní manažeři Miroslav Pávek, Jiří Sojka a Pavel Míka. Janečková má v OKI zároveň na starosti marketingové aktivity v ČR, SR a Maďarsku. S marketingem, obchodem i tiskovým segmentem má bohaté zkušenosti, působila například v CzechTrade či JVM Computers. Čtěte více

Pantum: Výrobce s bohatou nabídkou

9. 4. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Pantum)
PANTUM, výrobce tiskových technologií, spotřebního materiálu a dodavatel souvisejících služeb, vstoupil na trh v České a Slovenské republice na konci roku 2022, respektive na začátku roku 2023. Stála před námi velká výzva v podobě uvedení značky na trh, vybudování distribučního a prodejního kanálu a zajištění servisních služeb. Čtěte více