AI v periferních zařízeních přinese větší výkon i kapacitu

27. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Western Digital)
Umělou inteligenci dnes využívají miliony firem a spotřebitelů po celém světě. Vedle periferních síťových zařízeních, cloudu nebo datových centrech se sní však budeme stále častěji setkávat také přímo v koncových zařízeních. Vedle mnoha benefitů se však musíme připravit i na řadu výzev, které bude nutné odpovídajícím způsobem je řešit.

Propojování technologií s umělou inteligencí bude mít dopad na architekturu řešení zahrnující periferní síťová zařízení a na to, co se bude vyžadovat od datových úložišť. Přesněji řečeno, vyvolá to poptávku po specializovaných úložištích.

Porozumění vestavěné umělé inteligenci

Přestože je technologie vestavěné umělé inteligence v periferních síťových zařízeních relativně nová, stává se běžnější a pravděpodobně se bude rychle rozvíjet. Je to vzrušující koncept, protože díky přechodu od jádra sítě dál na periferie budou aplikace embedded AI ještě rychlejší a užitečnější, což dále rozšíří případy použití a možnosti AI.

Spíše než jako nástroj, který mohou jednotlivci využívat ve svých zařízeních, budou vestavěné systémy AI schopny lépe komunikovat s okolím, analyzovat data v reálném čase, činit inteligentní rozhodnutí a provádět složité úkoly i bez připojení k centrálním nebo cloudovým počítačům.

Přechodem na zařízení s vestavěnou umělou inteligencí se zkrátí doba odezvy a zároveň se může zvýšit bezpečnost a efektivita provozu. To bude mít transformační význam v oblasti zdravotnictví, výroby, dopravy a zábavy. Funkce na zařízeních s vestavěnou umělou inteligencí mohou být využívány téměř okamžitě, bez zpoždění z důvodů zpracování dat v cloudu nebo datovém centru.

Vestavěná umělá inteligence v akci

V chytrých vozidlech se vestavěná AI používá například k detekci dopravních zácp a překážek na silnici. U samořízených vozidel se tyto poznatky využívají k zajištění bezpečnosti cestujících bez zásahu lidského řidiče. Díky zrychlení reakcí vozidla s umělou inteligencí je pravděpodobné, že systém automatického brzdění bude schválen pro provoz na pozemních komunikacích, protože bude dle předpokladů lépe reagovat na potenciální nebezpečí na silnici.

Při použití ve zdravotnických zařízeních může vestavěná umělá inteligence výrazně ovlivnit funkčnost zdravotnického dohledu s využitím senzorů. Vzhledem k vyšší rychlosti spojené s výpočty s umělou inteligencí v zařízení může toto zařízení přijmout okamžitou akci a poskytnout pacientovi potřebnou pomoc, na rozdíl od pouhého upozornění. Například v případech, kdy pacienti trpí extrémními alergiemi, lze využít poznatky vestavěné AI k automatickému podání potřebných léků pacientovi. V časově naléhavých situacích to může být dokonce život zachraňující.

Výkon a úložiště pro vestavěnou umělou inteligenci

Přechod na zařízené řízené umělou inteligencí výrazně zvýší výpočetní výkon, který se odehrává v samotném zařízení. Namísto toho, aby se zařízení musela spoléhat na připojení k jádru sítě, kde probíhá zpracování AI, mohou nyní samotná zařízení AI přímo využívat.

Kromě toho budou tato zařízení vyžadovat větší a rychlejší úložnou kapacitu, která umožní využívat aplikace AI a usnadní strojové učení. Vzhledem k tomu, že toto úložiště je vestavěné, bude muset být fyzicky dostatečně malé, aby se vešlo do zařízení, jako jsou nositelná elektronika nebo jiné přenosné technologie. Proto musí být úložiště odolné, kompaktní, ale masivně výkonné, s vysokým výkonem a vysokou kapacitou, aby zvládlo pracovní zátěž vyžadovanou AI aplikacemi.

Stejně jako u každé inovace, která přináší přidanou hodnotu, se první uživatelé pravděpodobně dočkají interakcí těchto zařízení v prémiových prostředích, jako je soukromá zdravotní péče nebo špičková vozidla. Jakmile se však kompaktní řešení pro vestavěnou AI rozšíří, případy využití vestavěné AI se rozšíří na spotřebitele a podniky všech velikostí a odvětví.

Další krok

Není pochyb o tom, že vestavná zařízení s umělou inteligencí přinesou koncovým uživatelům nové a vylepšené funkce a zkušenosti díky vyšší rychlosti, produktivitě, bezpečnosti a zábavě. Přestože je tato technologie z velké části stále ve fázi vývoje, bude její rozvoj vzhledem k mnoha potenciálním přínosům pravděpodobně rychlý. Jakmile tato technologie získá na popularitě, pravděpodobně se dočkáme toho, že výrobci budou integrovat paměťové a výpočetní funkce AI do menších a elegantnějších zařízení. V důsledku toho tato zařízení umožní další fázi vývoje AI, protože výpočetní technika se bude nadále přesouvat z jádra na okraj.

Pascal de Boer, VP Consumer Sales and Customer Experience, Western Digital

Profilová karta firmy

WD

WD

Společnost WD, součást Western Digital, je ve svém oboru inovátorem s dlouhodobým vedoucím postavením. Firma, která udává tempo technologiím pro ukládání dat, produkuje spolehlivé, vysoce výkonné pevné disky i disky SSD. Tyto disky jsou používány OEM partnery a systémovými integrátory v jejich stolních i přenosných počítačích, podnikových stanicích, vestavěných systémech a aplikacích spotřební elektroniky.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Audiopro přináší do ČR značku Cabolo, specialistu na AI přepis hlasu na text v reálném čase

23. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Audiopro)
Česká společnost Audiopro do České republiky přináší italskou značku Cabolo, která poskytuje řešení z oblasti automatického přepisu hlasu v reálném čase za využití umělé inteligence. Čtěte více

AMD představilo nové procesory Ryzen Pro řady 8000 a Ryzen Pro řady 8040 se Zen 4 a AI jádry

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Obě nové procesorové série vycházejí z dříve představených spotřebitelských CPU. I v tomto případě je přítomna dedikovaná NPU jednotka, navíc jsou zde však funkce určené pro nasazení v korporátním prostředí. Zatímco řada Ryzen Pro 8040 míří do přenosných počítačů a pracovních stanic, APU řady Ryzen Pro 8000 se stanou prvními desktopovými x86 procesory s dedikovanou jednotkou pro AI výpočty. Čtěte více
Adam Paclt, generální ředitel společnosti IceWarp

Současné AI nástroje jsou jen „škrábáním po povrchu“

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IceWarp )
Umělá inteligence tak, jak ji známe dnes v podobě různých chatovacích nástrojů, je jen odrazovým můstkem k tomu, co tato technologie nabídne v blízké budoucnosti. Jakmile se AI nasadí na kvantové počítače, dojde k nebývalému rozvoji ve všech oborech. Čtěte více

Nová pravidla pro firemní AI mohou katapultovat Evropu do popředí

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: RSM)
V Evropské unii začala platit nová pravidla pro využití AI ve firmách. Obavy ze zaostávání za zbytkem světa jsou zbytečné, Evropa se může stát v revoluční technologii světovým lídrem. Nejinak je tomu i u Česka. S pravidly padla legislativní bariéra v podnikovém využívání AI a je na českých manažerech, aby zvedli hozenou rukavici. Čtěte více