České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace.

„Každá společnost na světě čelila v průměru 1 308 kyberútokům týdně, což je nárůst o 28 % oproti poslednímu čtvrtletí roku 2023. Meziročně jde o 5% nárůst. Každá česká společnost byla ale ve stejném období vystavena v průměru 1 571 kyberútokům týdně, zatímco okolní země vykazují mnohem menší míru útoků. Například v Polsku čelila v průměru každá společnost 1 010 kyberútokům týdně, v Německu míří na jednu organizaci v průměru 795 kyberútok týdně, ve Francii to je 636, ve Švýcarsku 600, ve Spojeném království 805, ve Španělsku 1 152, v Rakousku 965 a v Řecku 1 104. Vysoký počet útoků je v Itálii 1 427 a v Portugalsku 1 379, evropský průměr je přitom 1 030 kyberútoků týdně na jednu společnost. České organizace tak čelí výrazně nadprůměrnému riziku,“ uvedl Peter Kovalčík, regionální ředitel, security engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. 

Zdaleka největší nápor je směrován na vzdělávací a výzkumné organizace, kdy se každá společnost musela vyrovnat s v průměru 2 454 útoky týdně. Následuje vládní a vojenský sektor (1 692 útoků týdně na jednu společnost) a zdravotnictví (1 605 útoků týdně na jednu organizaci). S ohledem na to, že jde o klíčová odvětví pro fungování společnosti, jde o alarmující čísla.

Největší meziroční nárůst útoků (o 37 %) zaznamenali dodavatelé hardwaru, což je znatelný posun ve strategiích kyberzločinců.

Největší počet útoků i nejvyšší nárůst hlásí Afrika. Naopak Latinská Amerika zaznamenala 20% pokles. Důvodem může být větší důraz na bezpečnost a zlepšení obranných opatření a přesun pozornosti útočníků na zranitelnější regiony.

Ransomwarové útoky

V 1. čtvrtletí 2024 byla ransomwarovými útoky nejvíce zasažena Severní Amerika, 59 % z téměř 1 000 zveřejněných ransomwarových útoků, následovala Evropa (24 %) a APAC (12 %). Největší meziroční nárůst nahlášených ransomwarových útoků naopak zaznamenala Evropa, a to o alarmujících 64 %. Důvodem může být větší digitalizace služeb a regulační prostředí, které mohou z organizací učinit zranitelnější nebo viditelnější cíle.

„Nejvíce zasaženým odvětvím byl výrobní sektor, na který připadá 29 % zveřejněných ransomwarových útoků. Následuje zdravotnictví s 11 % útoků (a 63% meziročním nárůstem) a maloobchod a velkoobchod s 8 % útoků,“ dodal Kovalčík. „Největší meziroční nárůst ransomwarových útoků (o 177 %) zaznamenal komunikační sektor, což mohlo být způsobeno rychlou digitální transformací a integrací nových technologií a také atraktivitou pro kyberzločince kvůli práci s citlivými daty.“

Organizace musí ke kybernetické bezpečnosti přistupovat komplexně, zálohovat data, školit zaměstnance, aktualizovat a záplatovat systémy, používat pokročilá preventivní bezpečnostní řešení a ochranu před ransomwarem.

Štítky: 

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více