Organizace vloni čelily v průměru více než 60 000 kybernetických útoků
Tradiční ransomware představuje i nadále vážné riziko, zejména pro menší a hůře zabezpečené organizace, ale někteří útočníci se začali soustředit pouze na krádeže dat a vydírání. Tato změna taktiky je patrná u dvou velmi významných útočných kampaní na MOVEit a GoAnywhere. Tyto útoky nevyužívaly tradiční ransomware s šifrováním, ale primárně se zaměřovaly na krádeže dat a výkupné mělo zabránit zveřejnění citlivých informací.
„Nejvíce zasaženým sektorem je vzdělávání a výzkum, ačkoli jsme oproti předchozímu období zaznamenali 12% pokles počtu útoků. Naopak maloobchodní a velkoobchodní společnosti čelily 22% nárůstu útoků. Důvodem může být obrovské množství osobních a finančních dat, se kterými tyto společnosti pracují, což z nich činí atraktivní cíle. Kyberzločinci pak mohou informace o platebních kartách, adresy, osobní data, identity a přihlašovací údaje využít k dalším útokům nebo je prodávat na darknetu. Zároveň v oblasti maloobchodu i velkoobchodu pozorujeme poměrně složité dodavatelské řetězce a útok na jednu společnost může spustit lavinu dalších útoků. Znepokojivý je také nadále velmi vysoký počet útoků na zdravotnictví,“ uvedl Peter Kovalčík, regionální ředitel, Security Engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
Rok ransomwarových megaútoků
V roce 2023 došlo k dalšímu vývoji ransomwaru. Viděli jsme nárůst běžného ransomwaru i ničivých megaútoků. Řada zranitelností nultého dne umocnila rozsah výsledných škod a počet zasažených obětí. Stále více hackerských skupin se také hlásí k jednotlivým útokům, byť někdy falešně.
Kyberzločinci často volí novou strategii. Místo zašifrování dat a žádosti o výkupné za jejich zpřístupnění vidíme důraz na krádeže dat a vyhrožování jejich zveřejněním. Jde o strategický obrat, kdy se důraz přesunul od narušování provozu k využívání ukradených dat. Znovu se tak ukazuje, jak se kyberzločinci umí přizpůsobit, aby byli co nejefektivnější.
Terčem ransomwarového útoku se v roce 2023 po celém světě stalo deset procent organizací, což je nejvíce za posledních několik let. Mezi nejvíce zasažená odvětví patří vzdělávání a výzkum, kde ransomwarovému útoku čelilo 22 % organizací. Následuje státní správa a vojenský sektor s 16 % a zdravotnictví s 12 %.
Umělá inteligence pomáhá chránit před kyberútoky
Stále významnější roli v boji s kyberzločinem hrají AI technologie. Jednou z klíčových oblastí, kde umělá inteligence významně pomáhá, je detekce a analýza hrozeb. Kyberbezpečnostní systémy s umělou inteligencí vynikají v identifikaci anomálií a odhalování dříve neviděných vzorců útoků, čímž zmírňují potenciální rizika.
Data v této zprávě pocházejí z ThreatCloud AI, Big Data Intelligence nástroje společnosti Check Point. ThreatCloud AI každý den sbírá a analyzuje informace ze 150 000 sítí a milionů koncových zařízení a také z výzkumného týmu Check Point Research a desítek externích zdrojů. ThreatCloud AI tak umožňuje okamžitě reagovat na nové hrozby a v reálném čase chránit uživatele po celém světě i před těmi nejsofistikovanějšími útoky.