V ČR se objevil malware, který pomáhá spywaru útočit na hesla

25. 5. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Hlavním malwarem, který v dubnu představoval riziko pro české uživatele operačního systému Windows, zůstal spyware Agent Tesla. Spyware tentokrát doplnil nebezpečný malware Agent.QMG, jehož hlavní funkcí je stahovat do zařízení uživatele další škodlivé kódy. Útoky tohoto malwaru překvapily především velmi dobrou češtinou.

Bezpečnostní specialisté Esetu v dubnu zaznamenali nebývale silné útoky na české uživatele operačního systému Windows. Nejvíce na sebe tentokrát upozornily dva škodlivé kódy, a to v Česku dobře známý Agent Tesla a nový malware Agent.QMG. Zejména v případě druhého malwaru bezpečnostní experti upozorňují na to, že útočníci v e-mailové kampani využili velmi dobrou češtinu.

„Spyware Agent Tesla se v Česku stále objevuje ve zhruba pětině všech detekcí, v dubnu se ale v jeho případě jednalo o nezvykle velkou kampaň s tisíci zachycenými případy. Kampaň byla vedena výlučně v angličtině,“ uvedl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.

„V případě malwaru Agent.QMG však šlo o jinou situaci. Pod tímto označením detekujeme velmi sofistikovaný a poměrně nebezpečný malware GuLoader, který je přizpůsobený tomu, aby ho nebylo snadné analyzovat. Jeho primární funkcí je stahovat do zařízení škodlivé kódy, a to jak známé infostealery Agent Tesla či Formbook, tak i další malware. Oba útoky proběhly zhruba ve stejnou dobu, je ale možné, že spolu nesouvisely, ať už z důvodu použití rozdílných jazyků či kvůli tomu, že oba škodlivé kódy mohou útočníci bez větší námahy sehnat na černém trhu,“ doplnil Jirkal.

Spyware Agent Tesla se nejčastěji objevoval pod přílohou s názvem PURCHASE ORDER.exe, zatímco malware Agent.QMG se nejčastěji šířil v e-mailu, který útočníci vydávali za obchodní nabídku z italské firmy.

Zastaralá příloha může ukrývat nejnovější verzi malwaru

Ani v dubnu nechyběl mezi detekovanými škodlivými kódy v Česku spyware Formbook. Nejčastěji se objevoval pod nebezpečnou přílohou se španělským názvem „Nuevo orden.pdf.exe“. V několika případech se objevil také v příloze „nákupní objednávka pdf xxx2021.exe“.

„Útoky s využitím spywaru Formbook již nebyly tak silné, jako jsme pozorovali u předchozích dvou malwarů, zvýšenou aktivitu měl ve zhruba polovině měsíce a na jeho konci. Česká příloha, přes kterou útočníci spyware šířili, se objevovala již v minulosti, rozhodně to ale neznamená, že by byl spyware nyní již méně nebezpečný – pod starým názvem se může ukrývat plně aktualizovaný, a tudíž velmi nebezpečný škodlivý kód,“ vysvětlil Jirkal.

Infostealery, mezi které spywary Agent Tesla i Formbook spadají, využívají kybernetičtí útočníci ke krádeži uživatelských dat, především hesel. Ty pak mohou prodat na černém trhu nebo využívat k dalším útokům zaměřeným na prolomení přístupu do účtů uživatelů.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za duben 2023:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (21,62 %)
  2. VBS/Agent.QMG trojan (11,82 %)
  3. Win32/Formbook trojan (3,15 %)
  4. Win32/PSW.Fareit trojan (2,99 %)
  5. VBS/Agent.QXB trojan (2,1 %)
  6. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (2 %)
  7. BAT/Runner trojan (1,44 %)
  8. WinGo/Rozena trojan (1,22 %)
  9. Win32/Qhost trojan (0,97 %)
  10. Win32/Rescoms trojan (0,9 %)
Štítky: 

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více