Útočníci zkouší v ČR šířit spyware přes poznámkové soubory programu OneNote

17. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Ačkoli se počet detekcí všech dlouhodobě přítomných škodlivých kódů pro operační systém Windows v Česku zatím nemění, bezpečnostní experti Esetu v únoru zachytili nebývale silný útok na české uživatele. Detekovanými škodlivými kódy byly tentokrát kromě spywaru Agent Tesla také spyware Formbook a downloader Agent.PLI, který se šířil škodlivými skripty v poznámkových souborech programu OneNote.

Spyware Agent Tesla se v únoru ve statistice Esetu objevil opět zhruba v 15 % všech případů. Tentokrát byl aktivní především závěrem měsíce a nejrozšířenější škodlivá e-mailová příloha, jejíž prostřednictvím se šířil, se jmenovala „IMG_Evaluate_AWB_HBL & CHECKLIST Docs.exe“. Na rozdíl od spywaru Agent Tesla ale bezpečnostní specialisté zaznamenali silné útoky 21. února, a to v případě obou dalších nejčastěji detekovaných škodlivých kódů.

„Spyware Formbook, jeden z malwarů, které jsme při silném únorovéhom útoku objevili, se šířil přes e‑mailovou přílohu s názvem Booking Details!!.exe. Předpokládáme tak, že cílem spywaru byli uživatelé, kteří již v těchto měsících začali objednávat dovolené. Dalším typem útočícího malwaru byl Agent.PLI. Zde vidíme nový trend v útočných kampaních – zasílání poznámkových dokumentů programu OneNote, které obsahují škodlivé skripty. Agent.PLI se nejčastěji objevoval jako sdílený dokument s názvem Invoice 575367.bat. Tuto metodu útočníci zkouší pravděpodobně kvůli zpřísňujícím se pravidlům pro posílání e-mailových příloh, a hledají možnosti, jak toto omezení obejít,“ vysvětlil Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.

Přílohy a dokumenty s příponami .exe. nebo .bat označují typy spustitelných programů v operačním systému Windows. Bezpečnostní experti upozorňují uživatele, aby takové programy nikdy nespouštěli, pokud si nejsou jisti jejich původem, obsahem a funkcionalitami.

Místo přílohy v e-mailu sdílené poznámky OneNote

Bezpečnostní specialisté opakovaně upozorňují, že útočníci budou mít letos velký zájem přehodnocovat současné strategie a investovat do nových typů útoků.

„Přestože útoky s použitím programu OneNote aktuálně slábnou a zdá se tedy, že úspěšné nebyly, princip této strategie se určitě může znovu objevit,“ uvedl Jirkal. „Celkově byl útok velmi jednoduchý. V poznámkovém dokumentu s příponou .one bylo vloženo několik škodlivých .bat skriptů, které byly překryty obrázkem. Obrázek nabádal uživatele ke kliknutí a otevření dokumentu. Kliknutím na tento obrázek se spustil jeden ze škodlivých skriptů, který začal stahovat do zařízení další malware, nejčastěji z rodin Qbot, IceId, AgentTesla nebo RedLine.“

Infostealery, mezi které nejčastěji detekované škodlivé kódy v operačním systému Windows spadají, jsou aktuálně jednou z největších hrozeb v Česku. Kybernetičtí útočníci je používají ke krádeži osobních dat uživatelů, a to nejčastěji uživatelských hesel. Nejvíce zranitelná jsou hesla ukládaná do internetových prohlížečů, které nejsou před útoky spywaru dostatečně zabezpečené. Bezpečnostní specialisté tak uživatelům doporučují využívat tzv. správce hesel, programy, které hesla ukládají v zašifrované podobě. Správce hesel bývají také součástí kvalitních bezpečnostních programů, které uživatele před spywarem spolehlivě ochrání.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za únor 2023:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (15,14 %)
  2. Win32/Formbook trojan (9,61 %)
  3. BAT/Agent.PLI trojan (3,54 %)
  4. Win32/PSW.Fareit trojan (1,96 %)
  5. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (1,95 %)
  6. Win32/Shafmia trojan (1,43 %)
  7. BAT/Runner trojan (1,22 %)
  8. MSIL/Disdroth trojan (1,17 %)
  9. MSIL/Spy.RedLine trojan (1,15 %)
  10. Win32/Warzone trojan (1,01 %)
Štítky: 

Podobné články

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více