Trh s chytrým bydlením se do roku 2020 v Evropě ztrojnásobí

29. 8. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Elko EP)
Přibližně o 17 % ročně má podle analýzy společnosti Markets and Markets v příštích letech globálně růst trh s inteligentním bydlením a doplňky pro chytrou domácnost. Zatímco v loňském roce dosáhl 26,8 miliardy dolarů, v roce 2020 by to mělo být již 56,8 miliardy dolarů. ČR vloni dosáhla na 9,4 milionu dolarů a nadále si tak udržuje spíše pozici exportéra.

Největší zájem o chytré doplňky v domácnosti je tradičně v severní Americe, která se na světovém obratu podílí 37 %, následuje ji Evropa s 26,7 %. Naopak na chvostu statistik je jižní Amerika a Afrika.

Prim hrají ekonomicky silné regiony, ale počet zákazníků v posledních dvou letech zásadně roste. Zatímco dříve byly doplňky chytré domácnosti – jako je vzdálené ovládání osvětlení, klimatizace, zabezpečení či domácích multimédií pomocí mobilu či tabletu – brány jako něco nadstandardního, dnes jej poptávají v drtivé většině ‚běžní‘ zákazníci. Nejen proto, že se technologie staly cenově dostupnější, ale také proto, že zkušenosti dokazují, že dokážou ušetřit také podstatnou část nákladů. Zákazníci tak získávají nejen komfort, ale chytré doplňky si na sebe také vydělají,“ řekl Jiří Konečný, majitel společnosti Elko EP a předseda české Asociace chytrého bydlení.

V Evropě je v současnosti jasným leaderem Německo, které tvoří roční obrat ve výši více než 930 milionů dolarů, s velkým odstupem druhé je Spojené království s necelými 480 miliony dolarů, třetí je Francie s 385 miliony dolarů. Česká republika je s 9,4 miliony dolarů na úrovni Portugalska či Irska. Celkově evropský trh v současnosti tvoří 5,45 miliardy dolarů a je u něj předpoklad až trojnásobného růstu do roku 2020, kdy by podle zprávy Markets and Markets měl dosáhnout 15,28 miliardy dolarů.

U nás je situace oproti světu malinko jiná. V průzkumu, který jsme provedli se společností Mediaresearch, vyšlo najevo, že Češi mají největší zájem o ovládání topení, zatímco zabezpečení domů a bytů a ovládání kamer skončilo na druhém místě a měření spotřeby a její vizualizace na místě třetím,“ doplnil Jiří Konečný.

Nejžádanějšími technologiemi v segmentu Smart Home jsou zabezpečovací a přístupové systémy (19,21 %), které dokážou detekovat pohyb v domácnosti, kontrolovat docházku nebo regulovat přístup. Následuje energy management (18,32 %), regulující vytápění, klimatizaci či osvětlení, a zábavní systémy (13,98 %) – domácí audio, multimédia, privátní kina nebo dotykové obrazovky. Stále častěji se pak hovoří o propojení všech zařízení a spotřebičů v domácnosti – takzvaném internetu věcí (IoT).

Štítky: 

Podobné články

EVOLVEO rozšiřuje svoji nabídku videotelefonů

28. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Evolveo)
EVOLVEO přináší tři novinky do svého portfolia domácích videotelefonů, které se vyznačují snadnou instalací, spolehlivostí a intuitivním ovládáním. Všechny uvedené videotelefony nabízejí 7" barevný displej, noční vidění, odolnost proti povětrnostním vlivům a záznam do vnitřní paměti. Nechybí ani oboustranná komunikace, ovládání vstupů a vjezdů a mobilní aplikace pro vzdálenou správu a monitoring. Čtěte více

TP-Link představil chytrý zvonek s kamerou pro maximální bezpečnost a pohodlí domácnosti

15. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
TP-Link představil nový chytrý zvonek s kamerou Tapo D210, který kombinuje moderní technologie a snadné ovládání pro efektivní dohled nad vstupem do obydlí. Zároveň svým uživatelům poskytuje pocit klidu a bezpečí. Čtěte více

Profesionální obrazovky Philips PPDS získaly certifikaci Crestron XiO Cloud

15. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: PPDS)
Společnost PPDS se stala jedním z prvních výrobců na světě, který získal certifikaci Crestron XiO Cloud. Tato oceňovaná platforma umožňuje nastavit, řídit a monitorovat všechny obrazovky z jednoho místa, což snižuje časovou náročnost instalací a zvyšuje celkovou provozní dobu. Čtěte více

Cisco a Honeywell mají společné AI řešení pro úspory energií v budovách

25. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco systems)
Společnosti Cisco a Honeywell spojily své technologie do řešení, které s využitím umělé inteligence dokáže v reálném čase optimalizovat spotřebu energie v komerčních budovách a přizpůsobit vytápění či klimatizaci podle aktuální obsazenosti. Nasazení společné platformy v provozu budovy nebo celého kampusu dovoluje razantně snížit spotřebu energií a tím i snížit uhlíkovou stopu. Čtěte více