Riskujeme bezpečnost dat na úkor získání konkurenční výhody?

22. 8. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: VMware)
Podle výzkumu VMwaru musí IT manažeři balancovat na tenké hranici mezi bezpečnostní politikou a lepší firemní mobilitou. Téměř polovina (47 %) IT manažerů čelí takovému tlaku na zajištění firemní mobility, že jsou ochotni podstoupit riziko v oblasti bezpečnosti firemních dat. Nadpoloviční většina dotázaných uvedla, že výhody firemní mobility převažují nad možnými bezpečnostními riziky.

Výsledky výzkumu tak dokládají, jak důležitou je pro firmy z regionu EMEA digitální transformace konkurenční výhodou.

Více než dvě třetiny (66 %) dotazovaných z oblasti IT v regionu EMEA uvádějí, že jsou to jejich zaměstnanci, kdo volá po větší mobilitě. Zároveň téměř třetina (29 %) věří, že nedostatek mobilních nástrojů omezuje jejich produktivitu. Vyhovět požadavkům na zvýšení mobility znamená zvýšit flexibilitu zaměstnanců, jak nejvíce to půjde.

Podle výzkumu, kterého se zúčastnilo 1 700 IT manažerů s rozhodovací pravomocí a 3 500 kancelářských pracovníků napříč regionem EMEA, téměř čtvrtina (22 %) zaměstnanců často porušuje firemní pravidla pro používání mobilních zařízení, aby zvýšila svou produktivitu. Ještě významnější je fakt, že více než třetina (35 %) IT manažerů uvedla, že vedení společnosti na ně tlačí, aby přistupovali k firemním datům z vlastních mobilních zařízení, přestože je to v rozporu s firemními pravidly. Zajistit přístup k datům z mobilních zařízení je jádrem problému – 42 % dotazovaných se obává, že nechat zaměstnance používat soukromá zařízení představuje bezpečnostní riziko, více než třetina (35 %) to dokonce označuje za největší zranitelnost pro případný kybernetický útok.

„Jednoduše řečeno, bez potřebné mobility nemůže dojít k digitální transformaci. Proto je na organizace vyvíjen tlak, aby se posouvaly vpřed a inovovaly, což je nutí podstupovat krátkodobá bezpečnostní rizika, aby mohly svým zaměstnancům zajistit potřebnou pružnost,“ uvedl výzkum Vladimír Střálka, country manager pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti VMware. „Skvělou zprávou je, že není třeba dělat kompromisy mezi bezpečností a mobilitou. Díky softwarově definované architektuře lze bezpečnost integrovat přímo do aplikace uvnitř sítě, na obsahové a uživatelské úrovni. To znamená, že organizace mohou využívat bezpečné digitální pracovní prostředí a na základě přidělené role zpřístupnit uživatelům potřebná data prostřednictvím jakéhokoli zařízení. Díky tomu mohou být firmy tak mobilní, jak potřebují, bez nutnosti ústupků v oblasti bezpečnosti.“

Sami zaměstnanci připouštějí, že nejsou tak přísní, co se týče ochrany dat na pracovních zařízeních, jako na soukromých přístrojích. Třetina (33 %) uvádí, že se více starají o zabezpečení dat na vlastních zařízeních, než na firemních. Co se týče mobility v zaměstnání, pouze 44 % zaměstnanců zná všechna firemní pravidla pro mobilitu, takže ani nevědí o tom, že by je mohli případně porušovat.

„ IT oddělení musí hledat řešení, se kterými nebude muset riskovat bezpečnost dat,“ dodal Střálka. „Se svými technologiemi pro správu mobility dává VMware zaměstnancům možnost přistupovat k firemním datům, která potřebují pro výkon své práce, a to z jakéhokoli zařízení, zatímco IT oddělení má přehled a plnou kontrolu nad tím, kteří zaměstnanci přistupují k jakým aplikacím. To znamená, že již nemusí dělat kompromisy při zajišťování skutečné firemní mobility.“

Podobné články

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Zyxel posiluje kybernetickou bezpečnost v souladu s požadavky směrnice NIS2

2. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Směrnice EU o bezpečnosti sítí a informačních systémů NIS1, která platí od roku 2016, přestala v důsledku rostoucí četnosti a složitosti kybernetických hrozeb vyhovovat nárokům dnešní doby. Její novela, která nabude účinnosti 18. října 2024, představuje příležitost k posílení kybernetické bezpečnosti. Čtěte více