Organizace podceňují moderní rizika ochrany dat

15. 7. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: EMC)
Průzkum zabezpečení provedený pro společnost EMC odhalil, že organizace podceňují narůstající rizika spojená s ochranou svých dat, a v důsledku toho zakoušejí ekonomické dopady související s tímto podceněním. Podnikům se sice podařilo omezit dopad čtyř největších tradičních rizik, nejsou však připraveny na nově vznikající hrozby.

Zjištění průzkumu EMC Global Data Protection Index 2016, který zpracovala společnost Vanson Bourne jako nezávislou studii podnikového zálohování mezi respondenty z 18 zemí světa, ukazují, že podnikům se sice podařilo omezit dopad čtyř největších tradičních rizik ztráty dat, nejsou však připraveny na nově vznikající hrozby, jež si tak vybírají svou daň namísto tradičních příčin.

V porovnání s výsledky průzkumu EMC Global Data Protection Index 2014 zaznamenalo v posledních 12 měsících ztrátu dat nebo narušení provozu o 13 % více podniků. S tím spojené potíže je stály v průměru 914 000 dolarů.

Hlavní hrozby ztěžují moderní ochranu dat:

1) Ohrožení záložních dat

Téměř čtvrtina (23 %) respondentů zaznamenala ztrátu dat nebo neplánovaný výpadek systémů vinou bezpečnostního útoku zvenčí. Pokud započítáme i útoky zevnitř, vzroste toto číslo na více než třetinu podniků (36 %). Podniky při tom stále častěji čelí nejen ohrožení primárních dat, ale také záloh a dalších dat uložených kvůli ochraně. Ať už bojují s kybervyděrači, kteří požadují výkupné za odemknutí dat zašifrovaných škodlivým softwarem (ransomware), nebo s jinými riziky spojenými se zálohováním a ochranou dat, potřebují podniky najít řešení, která přesunou jejich „data poslední záchrany“ do bezpečí.

2) Ohrožení dat v cloudu

Přes 80 % respondentů průzkumu uvedlo, že jejich organizace bude v nejbližších dvou letech provozovat alespoň část z osmi klíčových podnikových aplikací ve veřejném cloudu. Zároveň ovšem jen necelá polovina z nich odpověděla, že chrání data v cloudu před poškozováním, obdobný počet respondentů pak tato data chrání před smazáním. Více než polovina účastníků průzkumu již ve veřejném cloudu provozuje poštovní aplikaci. A celkově již respondenti do veřejného cloudu přesunuli v průměru 30 % svého IT prostředí.

3) Měnící se potřeby ochrany

Přes 70 % organizací zapojených do průzkumu si není zcela jisto, že by v případě ztráty dat nebo neočekávaného výpadku systémů dokázalo systémy či data plně obnovit. Sebedůvěrou respondenti neoplývají, ani pokud jde o výkon datových center: 73 % uvádí, že si nejsou zcela jisti, že jejich řešení udrží krok s vyšším výkonem a novými funkcemi flashových úložišť.

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více